Köpeklerde ortopedik hastalıkların prevalansı
Prevalence of orthopedic diseases in dogs
- Tez No: 514652
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma kliniklere ortopedik şikayetlerle gelen hastalara ait verilerin geçmiş yıllara göre toplanması, değerlendirilmesi ve buradan hareketle ortopedik bozukların prevalansının ortaya konulması amaçlamıştır. Ayrıca elde edilen veriler ışığında ırk yatkınlığı, cinsiyet ayrımı, yaş kriterleri, hastalığın görüldüğü anatomik bölge gibi farklılıkları karşılaştırıp, bu verilerin başka çalışmalara yardımcı olması da amaçlanmıştır. Bu çalışma İzmir'in en büyük ilçesi olan Buca'da faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli toplam 6 evcil hayvan kliniğinden ortopedi hasta sayısı fazla ve düzenli kayıt tutuğu öngörülen orta ölçekli üç tanesinin veri tabanından yararlanılarak yapılmıştır. 2014 ve 2017 yılları arasında kliniklere başvurusu yapılan toplam 11.800 hastanın 312 (%3) vakada ortopedik bozukluk tespit edilmiştir. Ortopedik bozuklukların en sık görülme sıklığı sırası ile displazi (n=170), takiben kırıklar (n=110), çıkıklar (n=20) patolojik bozukluklar (n=12) olarak gözlemlenmiştir. Çalışmada ortopedik bozuklukların %46'ı erkeklerde görülürken, %54'ü dişi hayvanlarda gözlenmiştir. Ortopedik bozuklukların meydana gelme çeşitleri bakımından en çok gelişim bozuklukları (%54) ön planda olduğu, bunu takiben trafik kazaları (%16), yüksekten düşme (%7), ezilme (%7), küt travma (%4), patolojik bozukluklar (%4), sıkışma (%3), bilinmeyen (%3), ateşli silah (%2) ve kavganın (%2) yer aldığını görülmektedir. Displazik vakaların sayısı bölgede dikkat çekici şekilde yüksek çıkmıştır. Yüksek sayıda ortopedik hastalıklara sahip ırklarda dişilerdeki olgu sayısının erkeklerden fazla olduğu görülmüştür. Bu durum ırk bazında ortopedik hastalıkların görülme sıklığı azaldıkça erkeklerin oranındaki artışla doğru orantılı olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler yılın ayları ve mevsimlerine göre incelendiğinde ayların oluşturduğu eğrilerin her yıl içinde kısmi uyumluluk gösterdiği, mevsimlere göre ise ilkbaharda klinik başvurularının hep artış yönünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to summarize, evaluate, and act on the prevalence of orthopedic impairments according to the past years of the patients belonging to the clinic with orthopedic complaints. Also in the light of the obtained data on racial predisposition, gender discrimination, age criteria, such as comparing the differences seen in the anatomical regions where the disease is also aimed at helping other studies. In this study, a total of 6 small and medium sized pet clinics operating in Buca, İzmir's largest province, choice by using the data base of three medium sized pet clinics with orthopedic patient excessive and regular record keeping. Between 2014 and 2017, 312 (3%) cases of orthopedic disorder were detected in a total of 11,800 patients who were referred to clinics. The most frequent manifestations of orthopedic disorders were dysplasia (n=170) followed by fractures (n=110), dislocation (n=20) and pathologic disorders (n=12). In the study, 46% of the orthopedic disorders were observed in males and 54% were observed in female animals. Most developmental disorders of the sorts occurrence of orthopedic disorders (54%) is in the forefront, followed by traffic accidents (16%), falls from height (7%), crushing (7%), blunt trauma (4%), pathological disorders (4%), jamming (3%), unknown (3%), firearms (2%) and fighting (2%). The number of dysplasia cases was remarkably high in the region. It is seen that the number of female patients in races with the highest number of orthopedic diseases is higher than that of males. It has been observed that as the incidence of orthopedic diseases decreases on the basis of race, it is directly proportional to the increase in the proportion of males. When the obtained data are analyzed according to the months and seasons of the year, it is seen that the curves formed by your months showed partial compatibility within each year, and according to the seasons, the clinical applications are always increasing in the spring.