Romatoid artrit'li hastalarda denge,düşme korkusu ve ilişkili faktörler
Balance,fear of falling and related factors in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 514673
  2. Yazar: YURDAGÜL BAHRAN MUŞTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET AMAÇ: Romatoid artrit(RA); sinovyal eklem tutulumuna ek olarak sistemik etkilere de neden olabilen kronik,inflamatuar bir hastalıktır.Hastaların çoğunda birden fazla eklemde dejenerasyon gelişmekte ve özellikle yük taşımada görevli büyük eklem tutulumuna bağlı kalıcı sakatlıklar ortaya çıkabilmektedir.RA'lı hastalarda görülen eklem ağrısı,eklemde instabilite,deformite ve hareket kısıtlılığı,kas güçsüzlüğü gibi durumlar postural kontrol problemlerine neden olur ve bu da hastalarda denge bozukluğu ve artmış düşme riskini beraberinde getirir.RA'nın denge ve düşme riski üzerine etkisinin anlaşılması hastalardaki düşme riskinin olası mekanizmasını aydınlatmakta ve tedavilerde denge eğitimi üzerinde daha fazla durulmasını sağlamaktadır.Bu çalışma ile RA'lı hastalarda denge ve düşme riskinin araştırılması,düşme korkusunun sorgulanması ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM : Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran,klinik ve radyolojik değerlendirmelerle RA tanısı konulan 18-65 yaş arası 53 hasta ve 53 kontrol çalışmaya dahil edildi.Hasta ve kontrol grubunda denge SportKAT (Kineshetic Ability Trainer) cihazı, zamanlı kalkma yürüme testi(ZKYT), Tinetti (TDT)ve Berg Denge Testi(BDT) ile, düşme riski Fonksiyonel Uzanma Testi(FUT) ile, düşme korkusu Tinetti'nin Düsme Etkinlik Ölceği (Falls Efficacy Scale -TİNETTİ FES) ,fonksiyonel durum ve dizabilite Sağlık Değerlendirme Ölçeği(HAQ),genel yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) anketi ve depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile belirlendi. İlaveten hasta grubunda hastalık aktivitesi, Hastalık Aktivite Skoru (DAS28) ile belirlendi.Hastaların son 1 yıl içindeki düşme öyküleri ,düşme korkusu yaşayıp yaşamadıkları, düşme korkusu nedeni ile günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıp kısıtlamadıkları sorgulandı. BULGULAR:Hasta grubunda denge değerlendirme testlerini kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde bozulmuş olarak saptadık.Hasta grubunun son 1 sene içindeki düşme öyküsü,düşme korkusu ve düşme korkusu nedeni ile aktivite kısıtlaması oranları da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti.Tinetti total skora göre, hastalarımızın %45,3'ünde orta,%20,8'inde yüksek düşme riski vardı.Hastalarımızın % 32,1'inde son 1 yıl içinde düşme öyküsü vardı ve bunların %9'u çoklu düşmelerdi.Düşme öyküsü olan grupta fonksiyonel dizabilite düzeyi daha fazla,yaşam kalitesi düzeyi daha düşük,düşme korkusu daha fazla idi.Fonksiyonel dizabilite düzeyi daha yüksek olan hastaların düşme korkusu oranlarını daha yüksek idi. SONUÇ: Tez çalışmamızın sonuçları,RA hastalarında kontrollere göre denge bozukluğu ve düşme riskinin belirgin oranda arttığını ,RA hastalarının kontrollere göre daha fazla oranda düşme korkusu yaşadıklarını ve bu nedenle de günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlama yaptıklarını göstermektedir.RA'nın denge üzerine olumsuz etkisinden dolayı bu hastalarda denge eğitimi üzerinde daha fazla durulması gerektiğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AİM: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, inflammatory disease that can cause systemic effects in addition to synovial joint involvement. In the majority of patients degeneration develops in more than one joint and permanent injuries due to the involvement of large joints especially in cargo can occur. Joint pain seen in patients with RA, instability in the joint, deformity and limitation of movement, muscle weakness cause postural control problems, which lead to an unbalance of balance and increased risk of falls in patients. Understanding the effect of RA on balance and falls risk clarifies the possible mechanism of the risk of falls in patients and provides a greater emphasis on balance education in treatments. In this study, it was aimed to investigate the balance and fall risk, to question the fear of falling and to determine the related factors in patients with RA MATERİALS AND METHODS: 53 patients (aged 18-65 years) and 53 healthy volunteers(as a control group) who were admitted to the Konya Training and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation polyclinic were performed for RA with clinical and radiological evaluations were included in the study.In order to evaluate the balance in the patient and control group, we used the SportKAT (Kineshetic Ability Trainer) device, Timed up and go test(ZKYT), the Tinetti Balance and Gait Tests(TDT) and Berg Balance Scale(BDT), the Functional Reach Test (FUT) ,the fear of falling was assessed using theTinetti's Falls Efficacy Scale(Tinetti FES), Short Form-36 (SF-36) questionnaire to assess overall quality of life and Beck Depression Scale (BDI) to assess depression level were used. In addition, the Disease Activity Score (DAS 28) was used to determine disease activity in the patient group, and the Health Assessment Scale (HAQ) was used to assess functional status and disability. The patients were questioned about the fall history in the last 1 year and then they were questioned whether they were experiencing fear of falling, and restricting their daily activities RESULTS: In the patient group,we found that the balance evaluation test was significantly impaired compared to the control group.The rate of activity restriction with the reason of falling tale, falling fear and falling fear in the last year of the patient group was also higher significantly than the control group statistically.According toTinetti total score, 45.3% of our patients had moderate risk, 20.8% had a high risk of falling.32.1% of our patients had a history of falling in the last 1 year and 9% of them were multiple falls.In the group falling tale functional disability level was higher, life quality level was reduced, the fear of falling was higher. The rates of falling fear of patients who have higher functional disability level were higher CONCLUSION:Our thesis study shows that patients with RA had a significant increase in balance disorder and decreased risk of falls, RA patients were more fearful of falling than healthy group and therefore restricted their daily living activities according to healthy controls. Because of the adverse effect of RA on balance, we think that it is necessary to focus more on balance education in these patients.