Perkütan endoskopik gastrostomili hastalara bakım verenlerin bakıma ilişkin deneyimleri
Caregivers' experiences about caring for patients with percutaneous endoscopic gastrostomy
- Tez No: 514674
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK, DR. ZELİHA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma perkütan endoskopik gastrostomili hastalara bakım verenlerin bakıma ilişkin deneyimlerini ortaya çıkarmak amacıyla niteliksel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Erişkin Hastanesi'nde perkütan endoskopik gastrostomi takılan ve en az üç ay önce hastaneden taburcu edilen hastaların bakım verenleridir. Araştırma örneklemi niteliksel verilerin toplandığı olasılıksız örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme ile elde edilmiştir. Araştırmada veri doygunluğu esas alınmıştır. Araştırmada hasta ve bakım veren için tanıtıcı bilgi formu, beslenme, ilaç uygulama ve stoma bakımı gözlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada, hastaların çoğunluğunun nörolojik bir hastalığa sahip olduğu ve bakım verenlerinin çoğunluğunun kadın olduğu saptanmıştır. Bakım verenlerin uygulamalarından önce ellerini yıkamadığı, hastalarına beslenmeden önce ve sonra uygun pozisyon vermediği, ilaç uygulamalarından önce tüpü su ile yıkamadığı ve stoma bakımında farklı temizleme ürünleri kullandığı gözlemlenmiştir. Ses kayıt cihazına kaydedilen 21 yarı yapılandırılmış derinlemesine bireysel görüşme ve gözlem notları araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında yazıya dökülerek transkript haline getirilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi sonucunda araştırmacı tarafından bağlam, tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Analiz sonucunda perkütan endoskopik gastrostomi yönetimi, bakım verenin sosyal-duygusal değişimi ve beklenti bağlamları ile birlikte on tema, otuz bir alt tema ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda perkütan endoskopik gastrostomili hastalara bakım verenlerin taburculuk sonrası dönemde bakıma yönelik yaşadıkları problemler ve gereksinimleri belirlenmiş olup, bu sonuçların hastaların ve bakım verenlerin taburculuk sonrası yaşantısının ve bakım sürecinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using the phenomenological method, which is a qualitative research method, in order to reveal caregivers' experiences about caring for patients with percutaneous endoscopic gastrostomy. Study population consisted of caregivers of patients who had percutaneous endoscopic gastrostomy and were discharged from Hacettepe University Adult Hospital at least 3 months prior to the study. Participants were recruited using the purposive sampling method, which is a non-probability sampling method. Sample size was based on data saturation. Data were collected using a descriptive characteristics information form for patients and caregivers, nutrition, drug administration and stoma care observation form, and a semi-structured interview form. The study was found that the majority of patients had a neurological disease and the majority of caregivers were female. It was observed that caregivers did not wash their hands before their practices, not give proper position before and after feeding their patients, not wash the tube with water before drug administration and used different cleaning products in stoma care. Both 21 semi-structured in-depth individual interviews and observation were transcribed for content analysis, as a result of which context, themes and sub-themes were generated by the researcher. The resulting contexts were percutaneous endoscopic gastrostomy management, social-emotional change of caregiver, expectation and ten themes and thirty one sub- themes. Post-discharge care-related problems and needs of caregivers of patients with PEG were determined and, it is thought that these results will provide improving care process and post discharge life of the patients and caregivers.