Romatoid artritli hastalarda kinezyofobi sıklığı ve kinezyofobinin diz eklem hareket açıklığı, kuadriseps kas kuvveti, düşme korkusu, denge, fonksiyonel durum, hastalık aktivitesiyle ilişkisi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Kinesiophobia frequency in rheumatoid arthritis and relations of knee joint range of motion, quadriseps muscle strength, fear of fall, balance, functional state, disease activity and the impact on quality of life
  1. Tez No: 625057
  2. Yazar: İLKAY BAYSALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GARİP ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Romatoid artrit (RA) nedeni bilinmeyen, sıklıkla küçük eklemlerde simetrik tutulumla giden kronik, progresif otoimmun sistemik bir hastalıktır. Kinezyofobi, ağrılı durumlar veya tekrarlayan yaralanma nedeniyle aşırı hassasiyet ve rahatsız edici histen kaynaklanan 'fiziksel aktivite ve harekete yönelik korku' olarak tanımlanan, bir çeşit korku-kaçınma davranışıdır. Çalışmamıza 100 RA'lı hasta ve yaş ve cinsiyet uyumlu 50 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve şiş ve hassas eklem sayıları, ESR ve CRP düzeyleri kaydedildi. Hastalık aktivitesi 28 eklem içeren hastalık aktivite skoru (Disease Activity Score of 28 joints, DAS28) ile, fonksiyonel durum Sağlık Değerlendirme Anketi (Health Assessment Questionnaire, HAQ) ile değerlendirildi. Ağrı şiddeti 10 cm'lik Görsel analog Skala (Visual Analog Scale, VAS) ile ölçüldü. Kinezyofobinin değerlendirilmesinde Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS) kullanıldı. Hastaların kuadriseps kas gücü ve diz fleksiyon açısı ölçümleri yapıldı, iki ekstremite ortalaması alındı. Hastalara Düşme Etkinlik Ölçeği (Falls Efficacy Scale, FES), Tinetti Denge ve Yürüme Testleri, 10 metre yürüme testleri uygulandı. Depresyon düzeyi Beck Depresyon Skalası (Beck Depression Scale, BDS) ile, yaşam kalitesi ise Kısa Form-36 (Short Form-36; SF36) ile değerlendirildi. Kinezyofobi oranı RA hastalarında %70, kontrollerde ise %12 saptandı.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, progressive autoimmune systemic disease with unknown origin, often associated with symmetrical involvement of small joints. Kinesiophobia is a form of fear avoidance behavior, defined as 'fear against physical activity and movement' caused by excessive sensitivity and irritating sensation due to painful conditions or recurrent injury. A hundred RA patients and 50 age and sex matched healthy controls were included in the study. Sociodemographic characteristics, number of swollen and tender joints, ESR and CRP levels of the patients were recorded. Disease activity was assessed by using Disease Activity Score of 28 joints (DAS28) and functional status by Health Assessment Questionnaire, HAQ). Severity of pain was measured by 10 cm-Visual Analog Scale (VAS). Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) was used in the assessment of kinesiophobia. Quadriceps muscle strength and knee flexion angles were measured and average of two extremities was taken.Falls Efficacy Scale (FES), Tinetti Balance and Walking Tests and 10 meters walking tests were applied to the patients.Depression level was assessed by Beck Depression Scale (BDS) and quality of life by Short Form-36 (SF36). The rate of kinesophobia was 70% in RA patients and 12% in controls.