Kütüb-i Sitte'de şiir
The poetry in Kutubu Sitte
- Tez No: 514693
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şiir, Araplar nezdinde sanatını İslâmiyetten 150 veya 250 yıl önce ortaya çıkarmıştır. Şiir demek:“Bilerek, kasıtlı olarak söylenmiş kafiyeli sözlerdir.”Yani şiir kasıtlı olmadığı için Kur'an'daki ayetler ve Hz. Peygamber'in (sav.) sözleri bunun dışındadır. Allah, Hz. Peygamber'e (sav.) şiir okumayı yasaklamış ve şöyle buyurmuştur:“Biz, o Peygamber'e şiir öğretmedik. Bu, ona yaraşmaz da. O (na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur'an'dır.”Allah O'na şiir yazımını da yasaklamış ve yazma isteği de ondan almıştır. Böylece Hz. Peygamber'e (sav.) kasıtsız şiir ve vezin uğramamıştır. Şiirlerin özel kuralları ve düzenlemeleri vardır. Şiir vezin düzenini sağlayan her söze şiir denilemez. Beyit olarak isimlendirilen sözün toplumu etkilemesi gerekir, yoksa şiir denilmez. Niyet sanat ve vezin gibi şartları taşıması gerekir. İslâm şiiri daraltmamış aksine güzelleştirmiş ve kelime haznesini de genişletmiştir. Yasak olan şeyleri şiirinde veya sözlerinde yermiştir. Ama şiirin özü olan vezin, bahir ve gayelerine dokunulmamıştır. Bilakis İslâma göre dini kelimeler kullanarak müftredatını arttırmış ve bundan da yeni duygular meydana gelmiştir. Kendi yöntemiyle uyumlu olacak kurallar ve esaslar getirdi ve içindeki var olan cahiliye davranışları ve sözlerini temizledikten sonra, Müslümanların silahlarından biri olması sağlanmıştır. Hz. Peygamber efendimizin (sav.) ahlaki olarak doğru şiirle ilgili bir hoşnutsuzluluğu yoktu. Hz. Peygamber (sav.), şiir dinlemeyi severdi ve güzellerinden de örnek veriridi, şiir insanlarda iz bırakır ve onları teselli ederdi. Buhari'nin rivayetinde Peygamberimiz, şiirin bir hikmet olduğunu kabul etmiştir. Çalışmamız iki giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci girişte şiirin İslâmdaki yerinden kısaca bahsedilmiştir. İkinci grişte Kütüb-i Sitte'deki Şairlerinden kısaca bshsedilmiştir. Birinci bölümde şiir kavramı araştırılıp asr-ı saadette şiirin tarihi, Kütüb-i Sitte'de şiir dili, temaları ve bahrları toplumdaki yeri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Hz. Peygamber'in (sav.) şiir ile olan münasebeti ve örnek olarak verdiği şiirler ve Kütüb-i Sitte'de şiirin esasları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Hz. Peygamber'in şiirden etkilenmesi, Cahiliye Krallarının şiir söylemesi, Niçin Allah Hz. Peygamber'e (sav.) şiir söylemesini yasaklanmış? Gibi konular ve Recz kavramı üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümde ise elde edilen bulguların genel bir özeti sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poetry means: '' The rhymed word which said purposely and intentionally.'' So, the verses in the Qur'an and the words of the prophet are beyond this. Allah prohibited reading a poem to the prophet Muhammad and said that:“ We, did not teach poetry to the prophet (Muhammad). And saying poem does not behove to him. It is (the Qur'an) only an advice and obviously a Qur'an.'' Allah has also forbidden the writing of poem and Allah took back the desire to write it. Thus poetry did not drum into the prophet Muhammad. Poetry has special rules and regulations. Poetry can not be said to be a poem in every sense of the word. Couplet should affect the society, else it can not be poem. It should include intention, art and rhythm inside. Islam did not attenuate the poetry on the contrary Islam broadened its vocabulary. It criticized the things on poems and words of it. But it was not touched the essence of poetry, they are size, pattern and purposes. Rather it increased its details with using Islamic words and with that way new emotions have appeared. It brought compatible new rule and principles with its own way. And it made poetry as a new weapon for Muslims after destroyed behaviour and words of the days of ignorance (Jahiliyyah). Prophet Muhammad did not have any displeasure about poetry. Actually he loved listening poems and he was giving good examples of it. Poetry leaves a mark on people and consoles them. According to words of Buhari, our prophet Muhammad was accepting the poetry as a wisdom. Our research has 2 (two) introductory and 3 (three) chapter in total. Firstly, we talked about poetry's position in Islam in the introductory part. Secondly, we gave brief information about the poets of Kutubu Sitte in the entrance part. In the first chapter, concept of poetry researched and the poetry's history in Golden age, the language of poetry in Kutubu Sitte and the place of poetry patterns in the society are examined. In the second chapter, the relation of dear Muhammad and the poetry and also his examples about poetry and basic principles of poetry in Kutubu Sitte are showed. In the third chapter, the effect of poetry on prophet Muhammad and reading poem by the kings of the days of ignorance (Jahiliyyah) are explained. The question: ”why Allah prohibited to say poem to the prophet Muhammad ? " is tried to answered. We gave attention to the one of the poem writing pattern of Recez. In the conclusion chapter, a summary of the findings is presented.