Farklı fasulye ( Phaseolus vulgaris L. ) çeşitleri ve popülasyonlarının besin madde içeriği ile kimi kalite kriterlerinin belirlenmesi
Determination of quality criteria and content of nutri̇ents by di̇fferent bean ( Phaseolus vulgaris L. ) of varieties and populations
- Tez No: 514718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği ile Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bahçesinde gerçekleştirilmiştir. Dünya ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden elde edilmiş 15 adet sırık 15 adet oturak fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotipi kullanılmıştır. Her bir lokasyonda 30 genotip olmak üzere 2 farklı lokasyonda çalışma yürütülmüştür. Her genotip için bazı fenolojik ve morfolojik özellikler ile makro ve mikro besin elementleri belirlenmiştir. Bu araştırmanın temel amacı farklı fasulye genotiplerinde besin element içeriklerini belirlemek, besin elementi yönünden zengin olan genotiplerin üretimini ve tüketimini teşvik etmek, bunun yanında beslenme yönünden herhangi bir sorun var ise bu sorunların giderilmesi konusunda yapılacak çalışmalara yön vermektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Menemen Research, Application and Production Farm and the Research and Application Center of the Horticulture Department of Ege University Faculty of Agriculture. Fifteen seeds for each of the pole beans and bush beans (Phaseolus vulgaris L.) obtained from different parts of the world and Turkey were used. A total of 60 beans were cultivated in 2 localities, 30 in each locality. Some phenological and morphological features and macro and micronutrient elements were determined for each genotype .The aim of this research is to determine the nutrient content of bean varieties and encourage the production and consumption of varieties that are rich in nutrients; on the other hand, if there is any problem related to nutrition, to give direction to the studies to be done in order to solve these problems.