Romanov X ivesi ( F2 ) erkek kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi
Determination of feeding performance, cutting and carcass characteristics of romanov X awassi ( F2 ) male lambs
  1. Tez No: 514717
  2. Yazar: HEZAL AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Dicle üniversitesi Ziraat Fakültesi koyunculuk işletmesinde 2017 yılında yapılmıştır. Araştırma 64 günlük besiye alınan Romanov x İvesi (F2) melez erkek kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini yaklaşık 2 aylık yaşta sütten kesilen, 4 gün içinde doğan, sütten kesim ağırlıkları birbirine yakın 7 baş erkek kuzu oluşturmuştur. Besi boyunca kuzulara ad-libitum karma yem ile hayvan başına günde 100 g buğday samanı verilmiş ve önlerinde sürekli temiz su bulundurulmuştur. Besi sonunda kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacıyla kuzuların tamamı kesilmiştir. Kuzularının besi sonu ortalama canlı ağırlıkları 33.03±1.19 kg ve besi boyunca ortalama günlük canlı ağırlık artışı 0.266±0.01 kg olarak belirlenmiştir. Besi sonunda kesilen kuzuların kesim özellikleri sırasıyla; kesimhane ağırlığı 32.72±1.20 kg, sıcak karkas ağırlığı 14.48±0.837 kg, baş ağırlığı 1.80±0.065 kg, ayak ağırlığı 0.81±0.020 kg, post ağırlığı 4.15±0.210 kg, iç yağ ağırlığı 0.49±0.099 kg, testis ağırlığı 0.20±0.035 kg ve yürek+ciğer ağırlığı 1.31±0.041 kg olarak belirlenmiştir. Kuzuların karkas özellikleri; soğuk karkas ağırlığı 14.051±0.830 kg, böbrek ağırlığı 0.117±0.004 kg, böbrek-leğen yağı ağırlığı 0.147±0.029 kg, kuyruk ağırlığı 0.275±0.049 kg, but ağırlığı 2.231±0.107 kg, sırt-bel ağırlığı 1.057±0.074 kg, kol ağırlığı 1.662±0.090 kg, boyun ağırlığı 0.548±0.046 kg, etek ağırlığı 1.311±0.106 kg, karkas randımanı %42.42±1.270 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Faculty of Agriculture the Dicle University in 2017. Research was conducted to determine the fattening performance, slaughter and carcass characteristics of 64-day-old Romanov x Awassi (F2) hybrid male lambs. The animal material of the research was composed of seven head male lambs, which were weaned 60 day of age born within 4 days and whose weights were close to each other. They were feed up with ad libitum concentrated feed and given 100 g/day wheat straw to each animal for a fattening period of 64 days. At the end of fattening, all lambs were cut to founds slaughtering and carcass characteristics. In the study, average live weights of the lambs at the end of fattening were found 33.03±1.19 kg and the average daily live weight gain during the fattening period was 0.266±0.01 kg. Slaughtering characteristics of lambs at the end of fattening are; slaughterhouse weight respectively 32.72±1.20kg, hot carcass weight 14.48±0.837 kg, head weight 1.80±0.065 kg, foot weight 0.81±0.020 kg, post weight 4.15±0.210 kg, internal fat weight 0.49±0.099 kg, testis weight 0.20±0.035 kg and heart + liver weight was determined as 1.31±0.041 kg. Carcass characteristics of lambs; cold carcass weight 14.051±0.830 kg, kidney weight 0.117±0.004 kg, kidney-pelvic fat weight 0.147±0.029 kg, tail weight 0.275±0.049 kg, legweight 2.231±0.107 kg, back-loinweight 1.057±0.074 kg, foreleg the weight was 1.662±0.090 kg, the neck weight was 0.548±0.046 kg, the skirt weight was 1.311±0.106 kg and the carcass yield was 42.42±1.270.