Farklı termal suların fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de çimlenme ve bazı fide gelişim özelliklerine etkileri
The effects on germination and some seedling growth properties beans (Phaseolus vulgaris L.) of different thermal waters
  1. Tez No: 507760
  2. Yazar: EBRU ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, farklı termal suların fasulye çeşitlerinde çimlenme ve bazı fide gelişim özelliklerine etkileri belirlemek amacıyla 2016-2017 yıllarında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvar ve seralarında yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak 3 kuru fasulye çeşidi (Burgan, Oturak Şeker ve Sarıkız çeşitleri) tohumu kullanılmıştır. Termal su örnekleri ise Sandıklı (Afyonkarahisar), Gazlıgöl (Afyonkarahisar), Karahayıt (Denizli), Pamukkale (Denizli), Ilgın (Konya), Simav (Kütahya) ve Buharkent (Aydın) yörelerindeki kaplıcalardan toplanmıştır. Çimlendirme denemeleri kağıt arası (BP) yöntemiyle laboratuvar koşullarında; saksı denemeleri ise serada yürütülmüştür. Denemeler, Tesadüf Parselleri Deneme Deseninde Faktöriyel Düzene göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. İncelenen özelliklere ilişkin verilerle yapılan varyans analiz sonuçlarına göre, tüm özelliklerde çeşit x uygulama interaksiyonu önemli bulunmuştur. Saksı denemelerinde, çeşitlerin ortalaması olarak en yüksek çimlenme oranı (% 85.67) ve çimlenme indeksi (3.16) kontrol parsellerinde, en kısa çıkış süresi (2.53 gün) Ilgın kaplıcasında, fide uzunluğu (38.84 cm) Sandıklı kaplıcasında, kök uzunluğu (37.52 cm) kontrol, kök yaş ağırlığı (5.28 g) ve kuru ağırlığı (1.26 g) Karahayıt kaplıcasında, fide yaş ağırlığı (13.72 g) ve kuru ağırlığı (3.48 g) Sandıklı kaplıcasında belirlenmiştir. Laboratuvar denemelerinde ise en yüksek çimlenme hızı (% 93.33), çimlenme gücü (% 94.44) ve vigor indeksi (672) kontrol parsellerinde, en kısa çimlenme süresi (2.07) kontrol parsellerinde, sürgün uzunluğu (5.70 cm) ve fide yaş ağırlığı (2.43 g) Karahayıt kaplıcasında, kök uzunluğu (7.07 cm) ve fide kuru ağırlığı (0.602 g) kontrol parsellerinde saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Sandıklı, Karahayıt, Ilgın ve Pamukkale kaplıca sularının gerekli analiz ve kontroller yapılmak suretiyle fasulye tarımında kullanılabilme olanaklarının olabileceğine, ancak Buharkent, Gazlıgöl ve Simav bölgelerindeki kaplıca sularının kesinlikle fasulye tarımında kullanılmaması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the laboratories and greenhouses of Suleyman Demirel University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in 2016-2017 in order to determine the effects of different thermal waters on germination and seedling growth characteristics in bean cultivars. Three beans (Phaseolus vulgaris L.) varieties (Burgan, Şeker and Sarıkız) were used as plant material in the study. Thermal water samples were collected from the thermal springs of Sandıklı (Afyonkarahisar), Gazlıgöl (Afyonkarahisar), Karahayıt (Denizli), Pamukkale (Denizli), Ilgın (Konya), Simav (Kütahya) and Buharkent (Aydın) regions. Germination tests were carried out the between-paper (BP) method in laboratory conditions; pot experiments were conducted in the greenhouse. Experiments were established with 3 replications according to the randomized factorial design. According to the results of variance analysis, cultivar x application interactions were found to be important in all characteristics. In pot experiments as an average of the varieties; the highest germination rate (85.67 %) and germination index was (3.16) in control plot, the shortest time of emergence (2.53 days) was in Ilgın spring, seedlings length was (38.84 cm) in Sandıklı spring, root length was (37.52 cm) in control plot, fresh root weight (5.28 g) and dry weight (1.26 g) were in Karahayıt spring, fresh seedling weight (13.72 g) and dry weight (3.48 g) were determined in Sandıklı springs. In laboratory experiments, the highest germination rate (93.33 %), germination vigor (94.44 %) and vigor index (672) were in control plots, the shortest germination time was (2.07 days) in control plots, shoot length (5.70 cm) and fresh seedling weight were (2.43 g) in Karahayıt spring, root length (7.07 cm) and dry seedling weight (0.602 g) were determined in the control plots. According to the results of the research, it can be said that Sandıklı, Karahayıt, Ilgın and Pamukkale thermal waters can be used in bean cultivation by carrying out the necessary analyzes and controls, but thermal waters where, Buharkent, Gazlıgöl and Simav regions, should not be used in bean cultivation.