Investigation of cherry virus diseases in Niğde
Niğde ilinde kiraz virüs hastaliklarinin araştirilmasi
- Tez No: 514720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNUR ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'nin en önemli sert çekirdekli meyve ağaçlarından biri olan kiraz (Prunus avium L.) Rosaceae ailesine aittir. Niğde ili 23.660 metrik tonluk kiraz üretimi ile önemli bir konuma sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Niğde ili kiraz ağaçlarındaki olası virüslerin moleküler yöntemlerle araştırılmasıdır. Niğde'nin farklı bölgelerinden toplanan 90 örnek, Little cherry virus 1 (LChV1), Cherry necrotic rusty mottle virus (CNRMV), Apple mosaic virus (ApMV), Prune dwarf virus (PDV), Prune necrotic ring spot virus (PNRSV), Cherry green ring mottle virus (CGRMV), Cherry leaf roll virus (CLRV), Cherry mottle leaf virus (CMLV), Plum bark necrotic stem pitting associated virus (PBNSPaV), Cherry twisted leaf virus (CTLV), Apple stem grooving virus (ASGV), Little cherry virus 2 (LChV2), Cherry rusty leaf virus (CRLV), Apple chlorotic leaf spot virus (ACLSV), Apple stem pitting virus (ASPV) gibi farklı virüse spesifik primerler kullanılarak PCR aracılığıyla taranmıştır. PCR analizleri sonucunda LChV1 virüsü dışında herhangi bir enfeksiyona rastlanılmamıştır. LChV1' in genetik çeşitlilik analizi çalışmaları amacı için 4 farklı gen bölgesine özgü primerler kullanılmış ve tarama yapılmıştır. Fakat herhangi bir çoğalma gözlenememiştir. dsRNA analizleri sonucunda sadece bir örnekte şüpheli bir profil tespit edilmiş olup cDNA sentezi ve PCR analizleri sonucunda pozitif sonuç elde edilememiştir. Sonuçlarınteyidi amacı ile hassasiyeti daha yüksek olan TaqMan Real-Time PCR sistemi kurulmuş ve sadece bir örnekte LChV1'e karşı pozitif bir sonuç elde edilmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda, taranan ağaçlarda düşük konsantrasyonda LChV1 tespit edilmiş olup genel itibari ile taranan diğer virüsler bakımından sağlıklı oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cherry (Prunus avium L.) is one of the important stone fruit crops in Turkey belongs to familyRosaceae.Niğde is one of the important provinces in Turkeywith the production of 23.660 metric tons' cherries. The objective of this study is to determine the sanitary status of cherry plants grown in Niğde province.For this purpose, 90cherry plant samples collected from different parts of Niğde were screened against different viruses using their specific primers asLittle cherry virus 1(LChV1), Cherry necrotic rusty mottle virus(CNRMV), Apple mosaic virus(ApMV), Prune dwarf virus(PDV), Prune necrotic ring spot virus(PNRSV), Cherry green ring mottle virus(CGRMV), Cherry leaf roll virus(CLRV), Cherry mottle leaf virus(CMLV), Plum bark necrotic stem pitting associated virus(PBNSPaV),Cherry twisted leaf virus (CTLV), Apple stem grooving virus(ASGV), Little cherry virus 2 (LChV2), Cherry rusty leaf virus (CRLV), Apple chlorotic leaf spot virus (ACLSV), Apple stem pitting virus (ASPV). Based on the PCR analysis, no any amplification was observed, beside LChV1. To determine genetic diversity of LChV1 isolates, four different gene regions of LChV1 were screened and no any amplification was detected. dsRNA analysis revealed one suspicious profile and cDNA-PCR analysis using dsRNA as a template was also did not give any amplification. For the confirmation of those results, more sensitive TaqMan Real-Time PCR system was used and only one sample found to be positive to LChV1. It can be concluded that only low quantity of LChV1 infections were observed on some of the screened trees and none of them are infected by remained viruses which are used in this study.