Investigation of viral agents in walnut (Juglandis spp) trees byhigh throughput sequencing
Ceviz (Juglans spp.) ağaçlarındaki viral etmenlerin yüksek kapasiteli dizleme ile incelenmesi
- Tez No: 901488
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Cevizlerde gözlenen virüs benzeri simptomlar bilinen ve/veya bilinmeyen viral etkenlerle bağlantılı olabilmektedir. Cevizle ilgili hastalıklar üzerine yapılan güncel araştırmalarda virüs benzeri simptomları araştırmak için yüksek verimli dizileme teknolojileri kullanılmamıştır. Bu durumu ayrıntılı incelemek için, Ekim 2023'te Niğde ilindeki ceviz bahçelerinde ve ev bahçelerinde simptomatik ceviz ağaçları incelenmiştir. Çift zincirli RNA (dsRNA) ekstraksiyonu yapılmış, dsRNA'lar cDNA'ya dönüştürülmüş ve rastgele primerlerle PCR gerçekleştirilmiştir. B13, B22, B23 ve B21+5 örneklerinin PCR ürünleri Illumina Novaseq 6000 dizileme platformu kullanılarak dizilenmiştir. Elde edilen veriler Geneious Prime ve CLC Workbench kullanılarak biyoenformatik analize tabi tutulmuştur. CLC Workbench ile yapılan analizlerde daha fazla contig oluşturulmuştur ve bu veri ile yapılan Blastx analizlerinde daha kesin sonuçlar elde edilmiştir. Referans ile haritalama analizlerinde, cherry leaf roll virüsü (CLRV) (Nepovirus avii) örnek B21+5 örnek okumalarıyla eşleşirken, hıyar mozaik virüsü (CMV) (Cucumovirus CMV) örnek B23 okumalarıyla eşleşmiştir. Ceviz toplam RNA'ları, bu eşleşen virüslere spesifik primerler kullanılarak PCR ile test edilmiştir. Sadece B21 örneğinde CLRV (Nepovirus avii) tespit edilmiştir. Yüksek kapsiteli dizileme ile viral etmen tespitinde özellikle nukleik asit ekstraksiyon metotlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The virus-like symptoms observed in walnuts may be linked to known and/or unknown viral agents. The current research on walnut-related diseases has not utilized high-throughput sequencing technologies to investigate virus-like symptoms. To explore this further, symptomatic walnut trees were surveyed in walnut orchards and home gardens in Niğde province in October 2023. Double strand RNA (dsRNA) extraction was performed, dsRNAs were converted into cDNA and PCR was performed with random primers. The PCR products of samples B13, B22, B23 and B21+5 were sequenced using the Illumina Novaseq 6000 sequencing platform. The data were subjected to bioinformatics analysis using Geneious Prime and CLC Workbench. In the comparison, more contigs were constructed in CLC Workbench and precise results were obtained with Blastx. As a result of the map to reference analyses, the cherry leaf roll virus (CLRV) (Nepovirus avii) is matched with the sample B21+5 sample reads, and cucumber mosaic virus (CMV) (Cucumovirus CMV) is matched with the sample B23 reads. The matching viruses were tested with the virus specific primers in walnut total RNAs by PCR. Only CLRV was detected in B21 sample. It is recommended that in particular, nucleic acid extraction methods need to be improved for the detection of viral agents with high throughput sequencing.