Structural evolution and its control on hydrocarbon potential of Southern Kozluk ( Batman ), Southeast Anatolia, Turkey
Batman ili Kozluk ilçesi güneyinin yapısal gelişimi ve petrol potansiyeline olan etkileri, Güneydoğu Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 514723
  2. Yazar: PELİN BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışma alanı Bitlis-Zagros orojenik kuşağının foreland olarak adlanan kesiminde Batman iline ait Kozluk ilçesinin güneyinde petrol sahalarının yer aldığı bir alanda bulunmaktadır. Son zamanlardaki petrol keşifleri bu bölgeye dikkat çekmiş ve gelecekteki arama faaliyetleriyle hidrokarbon potansiyelinin ortaya konulması ve mevcut rezervlerin geliştirilmesi için ayrıntılı çalışmalar yapılmasını gerekli hale getirmiştir. Özellikle, doğrultu atımlı faylar başta olmak üzere yapısal unsurların rolü bu çalışmanın ilgi odağını oluşturmaktadır. Çalışmada arazi gözlemleri, kuyu bilgileri ve 3-D sismik verinin entegrasyonu ile (i) Geç Kretase ve sonrasında çökelen sedimanter istifin deformasyonu (fayların yayılım ve geometrileri, çatlak sistemleri ile ilişkileri) (ii) deformasyon fazlarının sayısı, zamanlaması ve mekanizması, tektonik gelişimin stratigrafi ve hidrokarbon potansiyeli üzerindeki etkisi, rolü ve kontrolü değerlendirilmiştir. Bölge Erken Kampaniyenden itibaren gelişen bir sıkışma rejiminin etkisi altındadır. Orta-Üst Kampaniyen'de organik açıdan zengin kaynak kayaların çökeldiği fay kontrollü mini havzalar gelişmiştir. Erken-Orta Miyosen bir transgresyon ile başlayarak Silvan Grubu birimlerinin çökelmesi ile devam etmiş ve bu dönem NESW ve NWSE yönlü faylarla kontrol edilmiştir. Üst Miyosen'de, kıta-kıta çarpışmasının son evresinde Bitlis-Zagros Sütür Zonu'nun gelişmesi ile birlikte NWSE uzanımlı faylar ters bileşen kazanmıştır. Deformasyonun son evresinde ise fayların doğrultu atım karakteri kazandıkları gözlenmektedir. NWSE ve NESW-doğrultulu faylar hidrokarbonun göçü ve birikimi üzerinde önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The area of interest (Kozluk, Batman) is located on the foreland section of the Bitlis-Zagros Suture Zone and is characterized by several major oil fields. Recent oil discoveries have drawn attention to this region and necessitate detailed studies in order to develop existing reserves and better understand the hydrocarbon potential for future exploration activities. In particular, the role of structural elements, specifically recent strike-slip faulting, has formed the center of interest. The present study therefore has integrated and interpreted field observations, well sections, drilling data, well logs and 3-D seismic data to: (i) determine the deformation pattern (geometry and extend of faults, and related fracture networks) of the sedimentary succession deposited since the Late Cretaceous, and (ii) provide insights into the number, timing and mechanism of deformation phases; the effect, role and control of tectonic development on the stratigraphy and hydrocarbon potential are also evaluated. The region has been experiencing compressional deformation since early Campanian. The structural history of the region commenced by the formation of fault controlled sub-basin, in which organic-rich major source rock was deposited during Campanian. EarlyMiddle Miocene was started with a transgression and continued with deposition of Silvan Group sediments and characterized NESW- and NWSE-trending faults. Upper Miocene corresponds to structural inversion from normal to reverse faulting of NWSE-trending faults, accompanying the final collision of Arabian-Eurasian plates and development of Bitlis-Zagros Suture Zone. Last phase of deformation is marked by the reactivation of pre-existing structures as strike-slip faults. It is also demonstrated that the NWSE- and NESW-trending faults played important role on hydrocarbon migration and accumulation along Upper Cretaceous reservoir rocks.