Sismik tehlike analizi için bir yazılım geliştirilmesi ve Doğu Anadolu bölgesinde uygulanması
A software development for seismic hazard analysis and implementation in the Eastern Anatolian region
- Tez No: 514724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN HOŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Olasılıksal sismik tehlike analizinde (PSHA) süreçler; ham veri, çeşitli modeller ve parametreler kullanılarak yürütülmektedir. Bu çalışmada; süreçleri daha erişilebilir, genişletilebilir ve stabil hale getirebilmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda analiz süreci yazılım odaklı tasarlanmıştır. Süreci veri bağımsız başlatabilmek için Bayesçi yaklaşımlardan faydalanılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi sismotektonik açıdan karmaşık bir yapıya sahiptir. Böyle bir bölgede bu şekilde bir analiz yapıldığında, daha fazla bulgu ile daha etkin sonuçlar üretilebileceği düşünülmektedir. Erzincan, Van ve Erzurum için yapılan çalışmalar sonucunda; oluşturulan önsel dağılımlar ile bölgedeki deprem sayısındaki artışlar başarı ile tespit edilmiştir. Bu değerlerden yola çıkarak yer hareketi tahmin hesaplamaları yapılarak; ilgili bölgeler için PGV değerleri elde edilmiştir. Geliştirilen bulut tabanlı veri analiz akışı ile bölgesel çıkarımlara daha fazla odaklanılabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The procedure of probabilistic seismic hazard analysis is done by using raw data, some various models and parameters. This study aims to make the calculations accurate and to make the procedure reachable and extendable. In this procedure, the steps of analysis are based upon developed software. Also, to start the process without needing of data, Bayesian assumptions are considered. Eastern Anatolia Region has a complex seismotectonic structure. When analyses are made with the procedure followed that was mentioned above, in a region like this, with more data that can be acquired, the results will get more and more accurate. Prior distributions made with the analysis in Erzincan, Van and Erzurum, the number of earthquakes which are accurately determined is increased with this procedure. With this data, PVG values are acquired by ground-motion prediction calculations. The developed cloud-based data analysis workflow allows to focus more on the regional inferences.