Yenileştirilmiş Akdeniz politikası'nda Türkiye'nin yeri
- Tez No: 51475
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Avrupa Birliği gerek dünyadaki küreselleşme hareketlerine uyum sağlayabilmek gerekse kendi bünyesinde dengeli bir entegrasyon oluşturabilmek amacıyla, bölgelerarası farklılıkları gidermeye yönelik bölgesel politikalar izlemektedir. Avrupa Birliği, kuruluşundan günümüze kadar geçen süre içinde Akdeniz ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye özen göstermiştir. Konsey 1990'lı yılların başında Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası'nı kabul etmiştir. Bu politikanın amacı bölgesel işbirliğini pekiştirmek ve bölgenin kalkınması için gerekli mali kaynakları sağlamaktır. Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne giren Türkiye açısından önemlidir. Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası kapsamındaki“Yatay Mali İşbirliği”şeklinde bölgesel proje ve programlardan Türkiye'nin faydalanması, gelecekte tam üye olabilecek olan Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne etkinliğini ve uyumunu sağlamada yardımcı olacaktır. Bu etkinlik ve uyumun hızlanması içinde Türkiye'nin çok sayıda ve uygulanabilir nitelikte projelerle Birliğe başvurması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Unity has been following a regional policy for solving the differences between the regions in order to, either to adapt itself to the global activities or to have a balanced integration in its ownself. The European Unity has been trying to have good relations between the Mediterranean Countries since the foundation of it. The council accepted the“Renewed Mediterranean Policy ”at the beginnig of 1990 s. The main aim of this political idea is to strengthen the regional co operation and to find the suitable financial sources for the development of the region. The Renewed Mediterranean Policy is very important for the sake of Türkiye which was entered the European Unity and the Customs Unity. The“Horizontal Financial Co-operation”, which is in the conception of the Renewed Mediterranean Policy, is about the regional projects and programmes and Türkiye, which will be the real member of the European Unity soon, also derives a profit from then. After having the rights of the European Unity as a real member of it, it can help the adaptation and the activity of Türkiye. In order to accelarate this adaptation and this activity, Türkiye should prepare and present a lot of projects which can be applied easily to the Unity as many as possible.