Eskişehir çevresi Roma Dönemi pişmiş toprak lahitler ve analizi
The earthenware sarcophagi of Roman Deriod of Eskişehir region and analyssis
  1. Tez No: 51474
  2. Yazar: M. BİROL AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eskişehir prehistorik dönemden günümüze kadar önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Değişik kültür ve geleneklerin ard arda görüldüğü Eskişehir, hem tarihsel, hem de arkeolojik buluntular açısından incelenmesi gereken bir ildir. Bu çalışmada, Eskişehir ili ve çevresinde yaşamış bulunan toplumların tarihsel ve kültürel geçmişlerinin yanısıra, ölü gömme gelenekleri, yazılı tarih öncesi dönemden Roma dönemi sonuna kadar geçen, zaman dilimini kapsıyacak şekilde ele alınmıştır. Roma dönemi daha detaylı bir şekilde incelenerek, o döneme ait pişmiş toprak lahitterin, kullanım,pişirim, yapım, ve süsleme teknikleri, fiziksel ve kimyasal bakımdan araştırılmıştır. Araştırma sonuçlan hem fiziksel, hem de kimyasal açıdan değerlendirilerek, kullanılan seramik hammadde ve teknikleri tesbit edilmiş, bunun sonucunda Eskişehir çevresinde yapılmış Roma dönemi pişmiş toprak lahitleri konusunda küçük de olsa bir katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eskişehir has been a habitation center of great importance since prehistoric times. Having a large number of various cultures and traditions, Eskişehir is a city to be telken into considerations with respect to archeological and cultural findings. On this basis, in the study, besides of the societies that lived in Eskişehir region historical and cultural backgrounds, the burial traditions of the societies from prehistoric ages up to the end of Roman period were investigated too. Studying the Roman Period in more detail, the employment, firing, productron, niche and decoration techniaues of the sarcophagi of the same period were researched from physical and chemical points of view. Evaiuating the results of the research in boths vievvs, the basic matter and the techniques employed were found. As a results l believe the study is to be considered as a contribution even if is a small öne. W \-