Çokuluslu işletmelerin ülke dışı yatırımlarında joint venture yatırımları: Joint venture yatırımlarının faaliyet gösterilen ülke ve çok uluslu işletme açısından incelenmesi
  1. Tez No: 51476
  2. Yazar: FİGEN G. DALYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Günümüzde çokuluslu işletmeler yabancı ülke pazarlarına değişik faaliyet biçimlerini kullanarak girmektedirler. Bu faaliyet biçimlerinden bazıları, ülkede direkt bir yönetim faaliyeti gerektirirken bazıları da yönetim faaliyeti gerektirmemektedir. Son yıllarda çokuluslu işletmelerin özellikle Joint Venture türündeki yatırımlara yöneldikleri görülmektedir. Çokuluslu işletmeleri bu tercihe yönelten sebeplerin başında yatırım oranında meydana gelebilecek azalmayla birlikte söz konusu olabilecek bir takım risklerin yatırım yapılacak ülkenin ortağı ile paylaşılacak olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kendi ülkelerinde üretemedikleri ya da satın alamadıkları teknolojileri yapacakları Joint Venture ' 1ar ile transfer edebilme imkanına kavuşabilmektedirler. Bu ve buna benzer birçok sebepten ötürü tercih edilen Joint Venture anlaşmaları, hem yatırım yapan ülkelerin işletmesi açısından hemde yatırım yapılan ülke ile yatırıma konu olan işletme açısından birçok fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, multinational companys use different kind of ways for operating in foreign countries' markets. While sometimes direct administration is needed to enter to the host country. In recert years, it is observed that multinational companys have a tendency to enter to the host country by establishing Joint Ventures. Most important reason for selecting this sharing all invetment risks with the local partner, made. On the other hand, host country especially less-developed and developing-countries can transfer some technologies to their countries which they can't invent or they haven't got money to get these tecnologies. Joint ventures help them to get these kinds of techonogies. Because of these kind of reasons, Joint Venture investments which are prefered a lot take mutual berefits both to the country which companys invest take advantage of to the others and country which companys take advantage of Joint Venture.