Sigara bağımlılarının anksiyete ve depresyon seviyelerinin incelenmesi
Examination of the relationship among tobacco addiction, depression, and anxiety
  1. Tez No: 514764
  2. Yazar: ÖZLEM YELTİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilerdeki sigara bağımlılık düzeyleri ile depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Çalışma doğrultusunda, bilgilendirilmiş onamları alınan 101 katılımcının verileri değerlendirilmiştir. Katılımcılardan verileri toplamak için kullanılan veri ölçüm araçları“Demografik Bilgi Formu”,“Fagerström Sigara Bağımlılığı Değerlendirme Anketi”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Beck Anksiyete Envanteri”dir. Çalışmada, betimsel ve karşılaştırmalı analizler yapılmış ve araştırma değişkenlerine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Sonuçlara göre, demografik değişkenler bakımından depresyon ve anksiyete skorlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Karşılaştırma analizleri doğrultusunda, sigara bağımlılık düzeyleri ile depresyon ve anksiyete düzeylerinin arasında orta düzey, pozitif ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, katılımcıların sigara bağımlılık düzeylerinin, depresyon skorları tarafından anlamlı düzeyde yordandığı saptanmıştır. Bununla birlikte, orta ve şiddetli depresyon ile anksiyete düzeyleri bildiren katılımcıların aynı zamanda orta ve yüksek düzey sigara bağımlılığı skorları bildirdiği saptanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların, tütün mamülleri kullanım ve bağımlılık bozuklukları ile birlikte değerlendirilebilecek psikiyatrik rahatsızlıklar konusunda katkı sağladığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, sigara bağımlılığı, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin başlangıcında etkisi olan değişkenlerinin ne olduğu konusunda ileri çalışmaların gerekliliği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among nicotine addiction, depression and anxiety among adults. For this research 101 participants filled out survey forms for collecting data regarding nicotine addiction, depression, and anxiety. Measurement instruments for the study included as“Demographic Information Form”,“Fagerström Nicotine Dependency Scale”,“Beck Depression Inventory”, and“Beck Anxiety Scale”. Study included descriptive and comparative statistical analyses for understanding the relationship of research variables. Based on the findings, depression and anxiety scores of participants had significant differences in terms of demographic variables. Additionally, nicotine dependency level with depression and anxiety levels also had significant differences. Participants with moderate and high nicotine dependency also reported moderate and high levels of depression and anxiety. Similarly, positive and moderate correlation was found between nicotine dependency and depression as well as anxiety. The findings of the research indicated that people with nicotine dependency also reported depression and anxiety symptoms. However, the results may be extended with further research for understanding primary factors in this association.