Anksiyete duyarlılığının nikotin bağımlılığı ve sigara bırakma başarısı üzerine etkisi
The effect of anxiety sensitivity on nicotine dependence and smoking cessation success
- Tez No: 505677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada sigara bırakma polikliniğe başvuran hastaların, anksiyete duyarlılık seviyelerinin; nikotin bağımlılığı ve sigara bırakma başarısıyla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Sigara Bırakma Polikliniği‟ne Ocak 2017 – Temmuz 2017 tarihleri arasında başvuran 286 kişi dahil edildi. Sosyodermografik özellikleri, sigara kullanım düzeyleri, nikotin bağımlılık düzeyleri (FNBT skorları), Beck depresyon ölçeği ile ölçülen depresyon skorları dosyalardan taranan hastalara, Beck anksiyete ve Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ölçekleri yapıldı. Hastalara ulaşılarak sigara bırakma durumları ile ilgili güncel bilgi alındı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların -vizitlere gelmemeleri sebebi ile medikal tedaviye başlayamadıklarımız dahil- %19,58‟i sigarayı bırakmıştı ve bırakma davranışını.en az altı aydır devam ettirmekteydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study,we aimed to research the relationship between anxiety sensitivty levels and nicotine dependence and smoking cessation in the patients whom applied to smoking cessation clinic. Method: This retrospective study included 286 patients who applied to Düzce University Medical Faculty Family Medicine Smoking Cessation Policlinic between January 2017 and July 2017. Beck anxiety scale and Anxiety Sensitivity Index-3 were performed on the patients whose sociodemographic characteristics, smoking levels, nicotine dependence levels(FTND), depression scores- scaled with Beck depression scale- were all scanned from their files and also reached via contact informations on their files. The information about their actual quitting status was received. Results: The rate of smoking cessation was 19.58%, including the cases in which the patients in the study did not come to the visits and medical treatment could not be started.