Georgios Viziinos'un eserlerinde Doğu Trakya ve Türkler
East Thrace and Turks in the works of Georgios Vizyenos
  1. Tez No: 514771
  2. Yazar: BARIŞ CAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Georgios M. Viziinos, Yunan şair, öykü yazarı ve aydındır.“1880 Kuşağı”yazarlarından biri olan Viziinos, ithografik öykünün en önemli temsilcisidir. Viziinos, 8 Mart 1849 yılında Doğu Trakya'nın Vize ilçesinde doğmuştur. Çocukluk yıllarını burada geçirmiştir. Daha 10 yaşında iken Vize'den ayrılmış ve İstanbul'a akrabasının terzi dükkânına çalışmaya gitmiştir. Akrabasının ölümden sonra Kıbrıs'a gitmiş ve eğitimini orada sürdürmüştür. 1874 yılında, Atina'da lise eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra Almanya'ya gitmiş ve doktorasını tamamlamıştır. 1883 yılında Londra'da kaldığı dönemde ilk öykülerini yazmaya başlamıştır. Viziinos'un eserlerinde çoğunlukla da öykülerinde İstanbul, Kaynarca ve özellikle de Vize gibi Doğu Trakya'ya ait mekânlar yer alır. Bunlara ek olarak, onun iki öyküsünde önemli rol oynayan Türklere de rastlanır. Bu çalışmanın amacı ise, yazarın Türklere ve Doğu Trakya'ya ait mekânlara karşı yaklaşımının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Georgios M. Vizyenos is a Greek poet, short-story writer and scholar. He is one of the writers of the“1880 Generation”and the most important represantative of ethographic short-story writer. He was born in Vize, East Thrace, on March 8, 1849. He spent his childhood years there. He left his village at the age of ten and went to Istanbul, where he worked in his relative's tailor shop. After his relative's death, he went to Cyprus and continued his education there. In 1874, he finished high school in Athens. Then he went to Germany, where he earned doctorate. When he stayed at London, he started publishing his first short-stories in 1883.In his works mostly in his short-stories, the places of East Thrace like Istanbul, Kaynarca and especially Vize are mentioned. Additionally, there appear Turks who play a significant role in his two short-stories. The purpose of this study is to examine the approach of the writer towards Turks and the places of East Thrace in his works.