Finans alanlarındaki personellerin kişilik örgütlenmelerinin iş performansları ile ilişkisi
Relationship between the personality organization and job performance for financial work areas
  1. Tez No: 514784
  2. Yazar: MEHMET CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; kişilik özellikleri ile iş performansı arasındaki bağlantıyı incelemektir. Türkiye'de bu konu ile ilgili yapılan araştırmaların az olduğu gözlenmiştir. Verilerin toplanmasında; Beş Faktör Kişilik Envanteri ile İş Performansı Anketi araştırılmaktadır. İstanbulda ağırlıklı olarak finans, eğitim ve muhasebe alanlarında faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluş çalışanlarının bulunduğu İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Tesmer'de kademe atlama sınavları amaçlı eğitim gören 95 orta ve üst düzey yönetici, iş ortağı/sahibi, muhasebeci pozisyonlarında iş hayatına devam eden personel ile çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Çalışan personelin iş performansının özdisiplin, dışadönüklük ve uyumluluk alt faktörleriyle anlamlı ve pozitif yönde, nörotiklikle ise anlamlı ve negatif yönde bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyi gibi faktörlerin iş performansına etki ettiği fark edilmiştir. Çalışmada özel sektöre ait elde edilen veriler evreni temsil etme açısından kısıtlıdır. Çünkü sadece tek bir sektörle çalışma sağlanmıştır. Buradan hareketle hem kamu hem de özelde farklı örgütlerdeki çalışanların kişilik özelliklerine bağlı olarak iş performanslarını farklı açılardan incelemek faydalı olacaktır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the relationship between personality traits and business performance. Turkey has been observed that less of the research on this topic. In gathering the data; Five Factor Personality Inventory and Business Performance Questionnaire are being investigated. 95 middle and top level executives trained in the Istanbul Chamber of Certified Public Accountants, Tesmer, where public and private employees working in finance, education and accounting areas in Istanbul are mainly located in Istanbul, business partner / owner, worked with staff. Findings show that it was found that the work performance of employees was significant and positively correlated with the self-discipline, extrovertness and compliance sub-factors, and with neuroticism was significant and negative. It has been noticed that factors such as gender, education and income level affect business performance In the study, the data obtained from the private sector is limited in terms of representing the universe. Because only one sector works. From this point of view, it will be useful to examine business performances from different aspects, depending on the personality characteristics of employees in different organizations, both publicly and privately