Diyarbakır ceza infaz kurumları personellerinin finansal ve mali tablo okur yazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the determination of financial and financial statement literacy levels of Diyarbakir penitentiary institutions staff
  1. Tez No: 750833
  2. Yazar: ABDULLATİF AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Globalleşen dünya ekonomisine ayak uydurmak adına finans kavramına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Finans ile ilgili terimlere hâkim olup bu terimlerin kullanım alanlarındaki etkilerini analiz edebilme kabiliyeti finansal okuryazar olmaktan geçmektedir. Finansal işlemler ve olaylar neticesinde oluşan mali tablolar ise işletmelerin mali durumu hakkında fikir edinmemize yardımcı olacaktır. İşletmelerin ekonomik durumunu özetleyen mali tabloları yorumlamak için ise mali tablo okuryazarlığına gereksinim duyulmaktadır. Dolayısıyla finansal okuryazarlık ve mali tablo okuryazarlığı farklı terimler gibi görünse de birbirlerinin tamamlayıcısı durumundadır. Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde yaklaşık 1500 personel görev yapmaktadır. Kampüs Ceza İnfaz Kurumlarında başta İnfaz ve Koruma Memurları olmak üzere, yönetim, denetim, iş yurdu servisi, eğitim, sağlık, teknik ve yardımcı hizmet sınıflarında görev yapan personeller bulunmaktadır. Kamu görevlisi olan memur ve hizmetliler yarısı kadarı lise ve önlisans mezunu iken geriye kalan yarısı lisans ve yüksek lisans mezunudur. Bu çalışmada ceza infaz kurumları personellerinin eğitim düzeyleri ile finansal ve mali tablo okuryazarlığı arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to keep up with the globalizing world economy, the interest in the concepts of finance is increasing continuously. Financial literacy is defined as the ability to master the terms related to finance and analyze the effects of these terms in their usage areas. The financial statements are formed as an output of financial transactions and events and they help us to get an idea about the financial situation of the enterprises. Financial statement literacy is needed to interpret financial statements that summarize the economic status of enterprises. Therefore, financial literacy and financial statement literacy may seem like different terms but they are complementary to each other. Approximately 1500 personnel work in the Diyarbakır Penal Institutions campus. In the Campus Penitentiary Institutions, there are personnel working in the administration, supervision, workplace service, education, health, technical and auxiliary service classes, especially the Execution and Protection Officers. While half of the civil servants are high school and associate degree graduates, the remaining half are undergraduate and graduate graduates. In this study, the relationship between the education levels of penitentiary personnel and financial and financial statement literacy was investigated.