Dissolution of craft in the context of ethnicity, gender and class: Gold and silversmithing in Mardin and Trabzon, Turkey
Zanaatın etnisite, toplumsal cinsiyet ve sınıf bağlamında çözülüşü: Türkiye, Mardin ve Trabzon'da altın ve gümüş işlemeciliği
- Tez No: 514787
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezin amacı, Türkiyenin toplumsal ve tarihsel süreçlerinin sonucuyla ortaya çıkan devlet politikaları, etnisite, sınıf ve toplumsal cinsiyet arasındaki sınırlara odaklanarak Mardin ve Trabzon kentlerindeki altın ve gümüş işleme zanaatının çözülüşünü incelemektir. Bu çalışma, zanaatın çözülmesinin nedenini ulus-devlet oluşumu, sanayileşmenin ilerlemesi ve modernleşmeye zemin hazırlayan tarihsel dönüm noktalarını içerdiği varsayımına dayandırmaktadır. Bu argümanları başlangıç noktası olarak ele alan bu çalışma, zanaat temelli üretimin devlet gücü, etnisite, sınıf ve toplumsal cinsiyet sınırları açısından çözülme mekanizmalarının izini sürmektedir. Sözü edilen bu dinamikler içerisinde, çalışma, hem Mardin ve Trabzondaki altın ve gümüş işlemeciliği zanaatının çözülüşünü, hem de bu zanaatın zanaatkârlarının ayakta kalma stratejilerini araştırmaktadır. Bu doğrultuda Mardin ve Trabzonda altın-gümüş zanaatkarları ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine ve yaşam öyküsü görüşmeleri yapılmış, araştırma bulguları bu çalışma için temel bilgi kaynağını teşkil etmiştir. Bu görüşmelere dayanarak, çalışma, ulus-devlet oluşumunun, kapitalist modernleşmenin ve sanayileşmenin ilerlemesinin hem zanaat içinde etnik, toplumsal cinsiyet ve sınıf sınırlarının oluşmasına yol açtığını hem de zanaatın çözülmesini hızlandırdığını iddia etmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, Mardin ve Trabzondaki altın-gümüş işlemeciliğinin çözülüşünün nedenlerini araştırarak Türkiye'nin zanaat tarihinin ana akımına (zanaatın çözülüşünü yalnızca endüstrileşmenin ilerlemesiyle ilişkilendiren hakim görüşe) farklı bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine dissolution of craft of gold and silversmithing in Mardin and Trabzon that are the cities of Turkey by focusing on boundaries between state politics, ethnicity, class and gender result of the social and historical processes of Turkey. This study is based on the assumption that reasons of dissolution of the craft include historical turning points that pave the way for modernization, nation-state formation, and advance of industrialization. Taking these arguments as a starting point, this study traces the mechanisms of dissolution of craft-based production in terms of boundaries of state power, ethnicity, class and gender. Within aforementioned these dynamics, the study explores both dissolution of craft of gold and silver smithing, and also survivor strategies of craftspeople of this craft in Mardin and Trabzon. In line with this aim, semi-structured, in-depth and life story interviews were held with the gold-silver craftspeople in Mardin and Trabzon, and the research findings serve as the primary source of information for this study. Based on these interviews, the study claimed that the nation-state formation, capitalist modernization and advance of industrialization both lead to formation of ethnic, gender and class boundaries in craft, and also accelerate dissolution of the craft. As a result, this research aims to present a different perspective to the mainstream of craft history of Turkey -the dominant view that relates the dissolution of the craft only to the progress of the advances in industry-by exploring reasons of dissolution of gold-silver smithing in Mardin and Trabzon.