Doğadaki jeolojik oluşumların dokusal özelliklerinin seramik form ve yüzeylerde yorumu
The interpretation on ceramic form and surfaces of the textural properties of natural geologial formations
- Tez No: 514795
 - Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, evrenin oluşmasıyla başlayan, bugüne kadar gelen süre içerisinde doğada var olan jeolojik yapılaşmalar ve bu yapılaşmalara ait dokuların seramik form ve yüzeylerdeki özgün yorumu konu edinmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, doğada bilinçlenen insanın etrafında görüp sezdiklerini yansıtmaya başlamasıyla doğan sanat kavramı üzerine görüşler sunulmuştur. Ayrıca insan bilincinin dışında doğanın dinamik yapısıyla biçim kazanan yeryüzü şekilleri ve bu şekillenmelere sebep olan etkenler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, doğanın yüzyıllar içerisindeki değişimiyle birlikte canlı ve cansız varlık türlerindeki farklılaşmaları, doğada var olan dokuları tanıtan kaynaklar ele alınmış, bu alanda seramik, resim, heykel çalışan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümde ise, evrenin oluşumuyla başlayan ve bugüne kadar gelen süre içinde doğada var olan jeolojik yapılaşmalar, bu yapılara ait dokuları konu edinen araştırmalar, gözleme ve düşünsel bir temele dayandırılarak ve plastik plastik bir kaygı da gözetilerek seramik form ve yüzeylerde sanatsal bir dille ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has focused on the geological structures existing in nature during the period beginning from the formation of the universe to the present and the textures which belong to these constructions. In the first phase, critics were presented on the concept of art which occurred as a result of reflections of the conscious person in nature who began to reflect what he saw and perceived. Apart from human consciousness, it also focuses on the forms of the earth that are shaped by the dynamic structure of nature and the factors that cause these forms. In the second phase, the references which introduce evolutions in living and non-living beings and existing tissues in nature were discussed along with the change of nature within centuries and the works of artists working on ceramics, paintings and sculptures in this area were investigated. In the last phase, geological structures that began with the formation of the universe and existed in nature during the period up to now are based on observation and intellectual reason and these have been tried to be expressed in an artistic language on the ceramic forms and surfaces by taking into account a plastic concern.