Ergenlerde umutsuzluğun benlik saygısı ve gelecek kaygısı ile ilişkisi
Relationship of hopelessness in adolescents with self-esteem and future anxiety
- Tez No: 514806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde ergenlerin içinde bulunduğu duygu durumunu anlatmak için yapılan araştırmalar ve yazılan kitaplara bakıldığında varılan ortak nokta ergenlerin, bu dönemde ciddi bir bunalım ve iç çatışma geçirmeleridir. Araştırmanın temel amacı, ergenleri daha iyi tanımak, ergenleri ve ailelerini doğru bilgilendirmek adına bu çalışma ile literatüre katkı sağlamaktır. Bu çalışmada İstanbul'da özel bir lisede okuyan öğrencilerin ergenlik döneminde yaşadığı umutsuzluğun benlik saygısı ve gelecek kaygısı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Üsküdar ilçesinden bir liseden 250 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerin 144 tanesi kız, 106 tanesi ise erkektir. Ergenlerin kişisel bilgilerini almak için isimsiz olacak şekilde ''Sosyodemografik Bilgi Formu'' uygulanmıştır. Öğrencilerin umutsuzluk düzeylerini ölçmek için ''Beck Umutsuzluk Ölçeği'' uygulanmıştır. Öğrencilerin benlik saygısını ölçmek için ''Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'' uygulanmıştır. Öğrencilerin ergenlik dönemi zorluklarını ölçmek için ''Kısa Semptom Ölçeği'' uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.00 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 14-18 yaş aralığındaki ergenlere uygulan ölçekler ile birlikte ''Umutsuzluk'', ''Benlik Saygısı'' ve ''Gelecek Kaygısı'' ilişkisi pozitif yönde anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The common ground of the current research and the books on the moods of adolescents is that adolescents pass through severe depression and inner conflict in that period. The main purpose of the research is to contribute to the literature with this study in order to get to know the adolescents better and inform the adolescents and their families correctly. In this study, it was aimed to investigate the relations of the hopelessness between self-esteem and future anxiety of the students who studied at a private high school in Istanbul during their adolescence. 250 students from a high school in Uskudar district participated in the research. The participants were 106 male and 144 female students.“Sociodemographic Questionnaire'' has been applied in order to get the personal information of the adolescents. The ”Beck Hopelessness Scale (BHS)“ was applied to measure the students' hopelessness levels. The '' Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) '' was applied to measure students' self-esteem. The ”Brief Symptom Inventory (BSI)" was applied to measure the puberty difficulties of the students. SPSS 23.00 program was used in analysis of data. As a result of the research, the relationships between ''Hopelessness'', ''Self- Esteem'' and ''Future Anxiety'' were found to be significant in the positive direction with the scales applied to the adolescents aged 14-18.