Ergenlerin eşli ruminasyon düzeylerinin umutsuzluk ve çok boyutlu algılanan sosyal destek düzeyleri açısından incelenmesi
Examination of adolescents' co-rumination levels in terms of hopelessness and multidimensional perceived social support levels
  1. Tez No: 907849
  2. Yazar: SAFİYE ÜNLÜ KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin eşli ruminasyonları ile umutsuzluk ve çok boyutlu algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Araştırmada, eşli ruminasyon bağımlı değişken olarak ele alınırken, umutsuzluk ve algılanan sosyal destek ise bağımsız değişkenler olarak incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Aksu, Döşemealtı, Kaş, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen liselerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Kişisel Bilgi Formu, Eşli Ruminasyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanan verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan toplam 515 lise öğrencisinin 281'i kız, 234'ü erkektir. Verilerin analizinde T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon teknikleri kullanılmıştır. T-testi analizleri, ergenlerin eşli ruminasyon puanlarının cinsiyete göre farklılaştığını; kızların eşli ruminasyon puan ortalamalarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sınıf düzeyine göre, 12. sınıfa devam eden ergenlerin eşli ruminasyon puanlarının 9. sınıfa devam eden ergenlerin puan ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yakın arkadaş sayısına göre; hiç yakın arkadaşı olmayan ergenlerin eşli ruminasyon puanlarının diğer bütün gruplardan anlamlı olarak düşük olduğu bulunmuştur. Pearson korelasyon analizi sonucunda, eşli ruminasyon ile motivasyon kaybı ve algılanan arkadaş ve özel bir insan desteği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi (stepwise) sonucunda ise, umutsuzluğun üç alt boyutu (gelecek ile ilgili duygular ve beklentiler, motivasyon kaybı, umut) arasından motivasyon kaybının ve çok boyutlu algılanan sosyal desteğin üç alt boyutu( aile, arkadaş, özel bir insan) arasından arkadaş alt boyutunun ergenlerde eşli ruminasyonu anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Motivasyon kaybı ve algılanan arkadaş sosyal desteği eşli ruminasyona ait varyansın %9.7'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between adolescents' co-rumination, hopelessness, and multidimensional perceived social support levels. In the study, while co-rumination is treated as the dependent variable, hopelessness and perceived social support are examined as independent variables. The population of the study consists of high school students attending secondary education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Antalya province during the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of students from high schools selected through convenient sampling method in Aksu, Döşemealtı, Kaş, Kepez, Konyaaltı, and Muratpaşa districts. In this study, data collected with the Personal Information Form, Co-Rumination Scale, Beck Hopelessness Scale, and Multidimensional Perceived Social Support Scale were analyzed using the SPSS 23 package program. A total of 515 high school students participated in the study, of which 281 were female and 234 were male. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation techniques were employed for data analysis. T-test analyses revealed that adolescents' co-rumination scores differed by gender, with females having higher average co-rumination scores. By class level, it was determined that the co-rumination scores of adolescents attending the 12th grade were statistically significantly higher than those of adolescents attending the 9th grade. Regarding the number of close friends, it was found that the co-rumination scores of adolescents with no close friends were significantly lower than those of all other groups. Pearson correlation analysis resulted in a statistically significant relationship between co-rumination and loss of motivation, as well as perceived friend and significant other support. Multiple linear regression analysis (stepwise) revealed that among the three subscales of hopelessness (feelings and expectations related to the future, loss of motivation, hope) and three subscales of multidimensional perceived social support (family, friend, significant other), the friend subscale significantly predicted co-rumination in adolescents. Loss of motivation and perceived friend social support account for 9.7% of the variance of co-rumination.