Ergenlerde intihar düşüncesinin yordayıcıları
Predictors of suicidal idea in adolescents
  1. Tez No: 132075
  2. Yazar: ELİF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET Bu çalışmanın amacı, sağlıklı ergen grubunda intihar düşüncesi üzerinde etkili olan faktörleri psikometrik ölçümler ve sosyodemografik özellikler yönünden açığa çıkarabilmektedir. Çalışmaya Trabzon il merkezindeki dört liseden rastgele örneklem yoluyla seçilen toplam 202 öğrenci alınmıştır. Çalışmaya bütün olgular katılmıştır. Çalışmaya katılan her bireye sosyodemografik veri toplama formu, STAS (Spielberg Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği), Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği, İntihar Davranış Ölçeği, İmpulsivite Ölçeği, Yaşama Nedenleri Ölçeği ve Yaşamı Sürdürme Nedenleri Ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada uyku problemi olan ergenlerde intihar düşüncelerine daha fazla rastlanmaktadır. Uygulanan psikometrik ölçekler açısından sağlıklı ergen grubuyla intihar girişiminde bulunmuş ergen grubunu karşılaştırdığımızda; sağlıklı ergen grubunda öfke kontrolünün daha fazla olduğu, intihar girişiminde bulunmuş grupta ise impulsivitenin, depresif belirtilerin, anksiyetenin ve umutsuzluğun daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun yanında yaşama nedenleri ölçeği ile yaşama sürdürme nedenleri ölçeği arasındaki ilişki incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca intihar düşüncesi ölçeği skorlarının bağımlı değişken, sosyodemografik değişkenlerin bağımsız değişken olarak kabul edildiği regresyon modelinde, uyku sorunu, alkol ve madde kötüye kullanımı ve süreğen bedensel rahatsızlığın intihar düşüncesini belirlediği saptanmıştır. Bulgularımız, intihar düşüncesinin uyku problemi, çocukluğun geçtiği yer ve ayrıca depresif belirtilerle ilişkisinin açığa çıkarılmasında yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study is to disclose the factors on suicidal ideation in a healthy adolescent group, by the aid of psychometric measurements and sociodemografic properties. The sample of the study consists of 202 students that were selected randomly from 4 different high schools in Trabzon. The subjects were assessed with a sociodemographic form and the following psychometric tests: The Beck Depression, Anxiety and Hopelessness Inventories, the Suicide Thoughts Scale, the Suicide Intent Scale, The Reasons for Living Inventory, the Spielberg's Anger Inventory, the Impulsivity Scale and Reasons for Living Inventory for Adolescents are the scales administered to subjects. The suicide ideation was signifnantly higher seen on the adolescents with sleep problems. When the scores of healthy adolescent group and the suicide- attempters group, were compared it was found that, the anger and impulsivity control was signifnantly higher in the healthy group, depressive symptoms anxiety and hopelessness was signifnantly higher in the suicide attempters. In addition, the relation between the reasons for living inventory for adolescents and reasons for living inventory for adults was examined, and statistically significant association was also found. Also, at the regression model, in which the suicide ideation scale scores were accepted as dependent parameter, and sociodemografic parameters were accepted a independent parameter, it was found that, sleep problem, alcohol and drug dependence, and continuous organic problems were determining the suicidal ideation. Our findings show that, the new studies are needed to disclose the relation, between the suicide ideas and sleep problem, childhood place and depressive symptoms.