Aristoteles'in metafiziği ile İbn Rüşd metafiziğinin karşılaştırılması
Comporasion of Aristoteles metaphysics and averroes metaphysics
  1. Tez No: 514811
  2. Yazar: SİBEL TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSAMETTİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İbn Rüşd felsefesinin özgünlüğü problemi, birçok düşünür tarafından dile getirilmiş ve İbn Rüşd, Aristoteles'in taklitçisi olmak ve özgün bir felsefe ortaya koyamamakla itham edilmiştir. Tezimizin ana çıkış noktası, bu görüşün ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmamızda İbn Rüşd'ün metafizik anlayışı, Aristoteles'in metafiziği ile karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Temel çıkış noktamız İbn Rüşd'tür. Ancak Aristoteles ile arasındaki etkileşimini ve bunun boyutunu incelemek noktasında ikisi arasında karşılaştırma yapılacaktır. Tezimize konu olan temel kitaplar; İbn Rüşd'ün“Telhisü ma Bade't-tabia”,“Tefsirü ma Bade't-tabia”ve Aristoteles'in“Metafizik”adlı kitabıdır.
Özet (Çeviri)
The problem of the authenticity of the ibn Rushd philosophy has been voiced by many thinkers and Ibn Rushd has been accused of being an imitator of Aristotelestle and unable to produce a specific philosophy. In this study, İbn Rushd's Metaphysical understanding will be compared with Aristotelestle's Metaphysics. Our basic exit point is İbn Rushd. However, it will be welcomed between the two exemine the interplay between Aristotelestle and this dimension. Books subject to our thesis:“Telhisu ma ba'de't-tabia”,“Tefsiru ma ba'de't-tabia”and Aristotelestle's "Metaphysical book