Türk Vergi Hukuku kapsamında haciz ve elektronik haciz uygulaması ve değerlendirilmesi
The levy and electronic levy application and evaluation in Turkish tax law
  1. Tez No: 514810
  2. Yazar: KADİR VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Elektronik Devlet anlayışının gereği olarak kamu hizmetleri alanının genişlemesi, vatandaş memnuniyetinin sağlanması yanında daha kolay ve tasarruflu vergi tahsilâtı yapılabilmesi için Elektronik Devlet uygulamalarından yararlanarak kamu gelirlerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Türk vergi siteminde kamu alacakları 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun çerçevesinde izlenmektedir. Kamu alacaklarının vadesinde ödenmemesinden dolayı alacaklı olan kamu idaresi cebren tahsil yöntemleriyle kamu borçlusunu takibe almaktadır. Bu takip yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan haciz uygulaması ile kamu borçlusunun mal, alacak ve haklarına el konularak kamu alacağının tahsil edilmesi yoluna gidilmektedir. Bahsi geçen el koyma işlemi fiilen yapılabildiği gibi elektronik ortamda da yapılabilmektedir. Bu uygulama ile amaçlanan; tahsilatın en kısa sürede yapılması ve kamu borçlusu ile alacaklı kamu idaresi arasında menfaat dengesinin sağlanmasıdır. Ancak bu uygulamayı kullanırken mevzuat hükümlerine ve mülkiyet hakkına azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada kamu alacağı ve vergi alacağı kavramları ve bu alacakların temerrüde düşmüş olanlarının haciz uygulamaları ile takibinin ve tahsilâtının yapılması konusu üzerinde durulmuştur. Ayrıca haciz işlemlerinin uygulama süreçleri, bu süreç içerisinde taraflar arasında yaşanan ve yaşanması muhtemel olan sorunların tespiti ve çözümü noktasında getirilen çözüm önerileri çerçevesinde haciz ve elektronik haciz uygulanmasıyla ilgili etkinliği arttıracak önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to increase the public revenues by using E-Government applications so that the area of public services can be expanded as well as citizen satisfaction and easier and safer tax collection can be done as a requirement of the e-government approach. The public receivables in the Turkish tax system are monitored under the Law No. 6183 on Procedures for the Collection of Public Receivables. The public administration, which is the creditor because it is not paid at the time of the public receivables, follows the public debt with the methods of forced collection. Among these follow-up methods, with the application of levy, which has an important place, the goods, receivables and rights of the public debts are confiscated and the public sector is collected. The levy process can be done in electronic environment as well as in fact. With this application; the collection should be made as soon as possible and a balance of interest should be provided between the public sector debtors and the creditor public administration. However, when using this application, it is necessary to pay utmost attention to the provisions of the legislation and the right of ownership. In this study concepts the public and the tax receivables and the application of the levy and the follow up and collection of the defaulters of these receivables are emphasized. In addition, the implementation processes of the foreclosure proceedings include the proposals to increase the efficiency of the application of levy and electronic levy in the framework of the solution proposal, which is the solution and detection of the problems experienced between the parties during this process.