Enerji bitkisi olarak kullanılan filotu ( Miscanthus X giganteus )'nda farklı azot seviyelerinin biyokütle verimi ve bazı verim özelliklerine etkisi üzerine bir ön araştırma
A preliminary study on the effect of different nitrogen levels on biomass yield and some yield characteristics of elephantgrass ( Miscanthus X giganteuss ) used as an energy crops
  1. Tez No: 514836
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, farklı azot seviyelerinin filotu (Miscanthus x giganteus) (Freedom çeşidi) bitkisinde biyokütle verimi ve bazı verim özellikleri üzerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2017 yılının yaz yetişme döneminde, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, İzmir/Türkiye'de dış ortam koşullarında saksı denemesi olarak gerçekleştirilmiştir. Denemede yedi farklı azot (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 kg/da N) seviyesi içeren toprağa filotu rizomları dikilmiştir. Sonuçlar, azot uygulamalarının incelenen bazı özellikler üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. Yüksek azot dozu uygulamaları, kontrol uygulamasına göre biyokütle verimini yükseltmiştir. Bu sonuçlar, dekara 15 kg azot uygulamasının, Akdeniz ekolojik koşullarındaki İzmir'de, filotunun biyokütle verimini yükselten en iyi gübre seviyesi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of nitrogen levels on the biomass yield and some yield parameters of elephantgrass (Miscanthus x giganteus) (Freedom cv.). The experiment was carried out at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Izmir/Turkey, during the summer growth seasons of 2017 as a pot experiment grown under outdoor. In the experiment, elephantgrass rhizomes were planted with different fertilization levels of nitrogen (0, 50, 100, 150, 200, 250, 300 kg/haN). Results indicated that the effects of nitrogen treatments were significant on some characteristics tested in the experiment. Application of the higher rates of N treatments increased the biomass yields compared to the control treatment. Based on these results, 150 kg/ha N was proved the best fertilizer levels for elephantgrass biomass yield under Mediterranean ecological conditions of Izmir.