Afetlerde psikososyal destek hizmetlerinin AFAD'da çalışan sosyal çalışmacılar tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial support services in disasters by social workers working in AFAD
  1. Tez No: 514835
  2. Yazar: GÜLŞAH ALAKARA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın amacı, afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin mevcut durumunu AFAD'da çalışan sosyal çalışmacıların bütüncül değerlendirmeleri ile keşfetmek ve ortaya çıkarmaktır. Bu açıdan araştırma afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin genelci yaklaşım ile uygulanması ve geliştirilmesi gerektiğine dayanmaktadır. Bu çerçevede AFAD'da çalışan sosyal çalışmacıların öz değerlendirmelerine, kurumsal değerlendirmelerine, alanı ve ülke genelinde psikososyal destek hizmetlerini değerlendirmelerine odaklanılmıştır. AFAD'ın farklı illerinde görev yapan 13 sosyal çalışmacı ile yapılan derinlemesine görüşmelerde sosyal çalışmacıların deneyimleri dikkate alınmıştır. Analiz, AFAD'da çalışan sosyal çalışmacıların görev aldıkları afet ve acil durumları, mesleki sorunlarını, alanda yaptıkları çalışmaları, psikososyal müdahalede kullandıkları araçları, psikososyal destek planları hakkındaki görüş ve deneyimlerini, psikososyal destek hizmetlerinin genel sorunlarını anlamak amacıyla yapılmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda, AFAD'da çalışan sosyal çalışmacıların masa başında çalışmaktan çok afet/acil durumlara katıldıklarında daha fazla mesleki doyum aldıklarını ifade ettikleri görülmüştür. Kurumsal düzeyde ise görev tanımlarının olmaması ve psikososyal destek hizmetlerinin önemsenmemesi gibi sorunların yaşandığı belirtilmiştir. Özellikle deneyimli sosyal çalışmacılar tarafından psikososyal destek planlarının içerik olarak iyi olmasına rağmen sahada işlevsel olmadığı ifade edilmiş ve deneyimleri neticesinde böyle bir kanaatleri olduğu ortaya çıkmıştır. Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin ülke genelindeki genel sorunları arasında koordinasyonsuzluk ile yetkin kişilerden oluşan personel havuzunun olmayışı belirtilmiştir. Bu kapsamda araştırma, afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin geliştirilmesi için kurum düzeyinde, uygulama özelinde ve akademik çalışmalar çerçevesinde neler yapılabileceğine ilişkin öneriler ile son bulmaktadır. Anahtar Sözcükler Afet, acil durum, afetlerde psikososyal destek, afetlerde sosyal hizmet
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover and uncover the current state of psychosocial support services in disasters and emergencies with holistic assessments of social workers working in AFAD. In this respect, research is based on the need to implement and develop psychosocial support services in disasters and emergencies with a holistic approach. In this framework, it is focused on self-evaluations of social workers working in AFAD, their institutional evaluations, and their evaluations of the field and psychosocial support services across the country. The experiences of social workers have been taken into account in the in-depth interviews with 13 social workers who work in different provincial directorates of AFAD. The analysis is conducted in order to understand the disasters and emergencies in which the social workers working in AFAD were assigned, their professional problems, the work they do in the field, the tools they use in psychosocial interventions, their opinions and experiences about psychosocial support plans and general problems of their psychosocial support services. As a result of the analysis, it was seen that social workers working in AFAD expressed more occupational satisfaction when they participated in disasters / emergencies rather than working at the desk. At the institutional level, it was asserted problems such as lack of job descriptions and ignored psychosocial support services. Especially experienced social workers have expressed that although psychosocial support plans are good in content, they are not functional in the field, and it appers that their such convictions are due to their experiences. In disasters and emergencies, among the general problems of psychosocial support services throughout the country have been pointed out as being uncoordinated and lack of a pool of competent staff. In this context, the research concludes with suggestions on what could be done in order to develop psychosocial support services in disasters and emergencies in the framework of institutional level, implementation-specific and academic studies. Key Words Disaster, emergency, psychosocial support in disasters, social work in disasters,