Türkiye'de tıbbi cihaz kayıt sisteminin değerlendirilmesi
The evaluation of medical device registration system in Turkey
- Tez No: 514848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YALÇIN BALÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tıbbi cihaz sektörü şırıngadan, tomografi cihazına, biyoenformatik ya da mühendislik ürünü hücrelerden oluşan cihazlara kadar çok çeşitli ürün gruplarını ve teknolojileri içeren bir sektördür. Özellikle küreselleşen dünyada ve Türkiye'de gümrük birliği anlaşmasıyla beraber malların serbest dolaşımı ilkesiyle tıbbi cihaz pazarında güvenli ürüne erişim en temel ihtiyaç olmuştur. Tıbbi cihazların kayıt altına alınması güvenli ürüne erişimi sağlayabilmenin ilk ve en önemli adımıdır. Bu çalışma, üretici veya ithalatçı konumunda bulunan tıbbi cihaz firma kullanıcıları ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tıbbi cihaz dairesi çalışanlarının bakış açılarıyla, tıbbi cihaz kayıt sisteminin yazılım, süreç ve pazara erişim boyutlarında nasıl algılandığını tespit etmeyi amaçlayan kesitsel tipte bir araştırmadır. Verilerin toplanmasında 4 bölüm ve 43 sorudan oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada tıbbi cihaz firması ve TİTCK tıbbi cihaz dairesi çalışanlarından oluşan 450 kişiden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Analizlerin sonucunda, katılımcıların çalıştıkları kuruma göre, sistemi değerlendirme ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The medical device industry is a sector that includes a wide variety of product groups and technologies, from syringes to tomography devices, bioinformatics or engineering product cells. Especially in a globalized world and in Turkey with the principle of free movement of goods along with the customs union agreement to secure access to products in the medical device market has been the most basic need. Registering medical devices is the first and most important step in providing access to safe products. This study is an cross-sectional study aiming to determine how the medical device registration system is recognized in the dimensions of the software, registration process, and access to the market with the perspective of the manufacturer or importer of medical device companies that are in the position of the user and the Turkish Medicine and Medical Device Agency (TMMDA) medical devices office workers. The data was collected by survey which consists of 4 sections and 43 questions. In the study, the data obtained from 450 persons, consisting of the medical device firm and TMMDA medical device employees, were evaluated. As a result of the analyzes, an independent sample t-test was applied to compare the system evaluation averages according to the institution the participants were working with.