Vagal nerve stimulator için ekonomik değerlendirme analizi
Economic analysis for vagal nerve stimulator
- Tez No: 323547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN MALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tıbbi literatürde ?nöral implant (neural implant)? olarak isimlendirilen ?beyin pili?; cerrahi girişimle cilt altına yerleştirilerek, hastalık veya travmaya bağlı olarak deformasyona uğrayıp işlevselliğini kısmen kaybetmiş sinirleri, insan nörofizyolojisine uygun yapay tedavi pulslarıyla depolarize ederek tekrar aktif hale getiren bir klinik araçtır.Beyin pilleri günümüzde epilepsi, depresyon ve alzheimer hastalığı tedavisi için vagus sinir stimülatörü, solunum yetmezliğinde diyafram pacemaker frenik sinir stimülatörü ve Parkinson hastalığı ile distoni tedavisinde derin beyin stimülatörü olarak uygulanmaktadır.Epilepside kullanılan VNS'nün Sağlık Uygulama Tebliğine göre sadece Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinde uygulanması halinde; Psikiyatri, Nöroloji (çocuk/erişkin), Beyin Cerrahisi branşlarının birlikte bulunduğu heyet raporuna istinaden, Sosyal Güvenlik Kurumunca bedeli karşılanmaktadır.Amacımız refraktor epilepsi hastalarında geri ödemeye kabul edilen vagal sinir stimülator takılmış hastalarla, tıbbi tedavilerine devam edilen hastalar için maliyet analizi yapılarak, vagal sinir stimülatörün, Türkiye'de geri ödeme kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumuna yükünü tespit etmektir.Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu 2007 yılından beri yapmış olduğu sağlık reformları ile hemen hemen tüm vatandaşları genel sağlık sigortası kapsamına almıştır. Bünyesinde kurmuş olduğu tüm hastalarını kayıt altına alan MEDULA kayıt sistemi sayesinde 2008 yılından beri tüm sağlık kurumlarına başvuran genel sağlık sigortalılarını geri ödeme kurumu olarak takip etmektedir. Bu çalışmada MEDULA üzerinden kayıt altına alınmış, 2009 yılında sağlık kurumlarına başvuran 1004 refraktör epilepsi hastası incelenmiştir. Aynı zamanda Türkiye'de piyasaya arz edilen tüm tıbbi cihazlar, uluslararası geçerli ürün numarası GS1 ve HIBBC tanımladığı kurallara göre ürünler üzerinde bulunan ve ürünün izlenebilirliğini sağlayan tekil barkodla fiyat ve katalog bilgilerinin yer aldığı standart veri setinde tanımlanmış tıbbi cihaz yönetmelikleri, GMDN ve UNSPSC kodlarına göre gruplanmıştır. Ulusal Bilgi Bankasından vagal sinir sitümülatörleri için GMDN kodu na eşlenen tüm ürünlerin barkodları seçilmiş Medula dan bu barkodlu ürünün kullanıldığı hastalar tespit edilmiştir.Araştırmamızda VNS tedavisi görmüş 65 hasta ile ilaca dirençli olan ve tedavisi halen ilaç ile devam eden 77 hastanın gerçek verilerine erişilmiştir. VNS tedavisi gören hastaların yıllık ortalama hasta başı toplam maliyeti 25.868,70 TL ve ilaç tedavisi gören hastaların yıllık ortalama hasta başı toplam maliyeti 36.613,00 TL olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brain Battery which is called ?neural implant? in the medical literature is located under the skin with surgical intervention makes the nerves reactive again which lost its performance partically depending on illness or trauma under go to deformation.At the present time, Brain Batteries are applied for treatment of epilepsy, depression and Alzheimer?s diseases as ?vagus nerve stimulator (VNS)?, in respiratory insufficience used as diaphram pacemaker (frenik) nerve stimulator and in Parkinson disease and dystonia therapy used as deep brain stimulator.According to the health practice notification, VNS which is used in epilepsy in case of only practice on Research Hospitals and University Hospitals are supported by Social Security Insurance by committee report. Medical certificate contains the departmens of Pyschiatry, Neurology( child/ adult), Brain Surgery.Our aim is to as certain the cost of the epileptic patients nerve stimulators tucked and account agreed up on/ admitted for payment for refunding, the patients who is on treatment to the Social Security Insurance which is Turkey's refunding corporation.Social Security Insurance in Turkey includes almost all the citizens by doing social reforms from 2007. Due to the voucher system named as MEDULA which are registered all the patients to book down from 2008. Int his labour 1004 epilepsy patients who are registered in MEDULA in 2009 are analysed. At the same time all medical equipments placing on the market in Turkey have international validation number called as GSI and have rules which HIBBC defined with unique barcodes on products. This satisfy the product traceability which contains price and classified index standart data ser. The patients as certained who used the product march up with VNS from UBB/ which mat hesthe GMDN code comes from Medula system.In our research the real data obtained for all 65 patients who treated with UNS and 77 patients on treatment with drugs. The cost is considered as the patients who treated with UNS, for per patient is 25,686,70 Turkish Liras and the cost of patients on treatment with drugs for per year is 36,613 Turkish Liras.