Lüks marka reklamlarında çizgi film karakterlerinin kullanımı ile marka ve reklam tutumu arasındaki ilişkiye yönelik bir analiz
An analysis of the relationship between the usage cartoon characters and brand and advertisement attitudes in luxury brand advertisements
  1. Tez No: 514851
  2. Yazar: ÇİSEM DİKİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZGÜVEN TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde, ürün ve hizmetlerin lüks niteliği kazanabilmeleri için lüksün markalaşması gerekmektedir. Sanayi Devrimi ile birlikte etkinliği gittikçe artan kapitalist yapı, markaların, bireylerin saygınlıklarını ve itibarlarını dolayısıyla toplum içindeki statülerini belirleyen araçlara dönüşmesine zemin hazırlamıştır. Lüks markalara yüklenen sembolik değerler nedeniyle, lüks tüketime karşı duyulan ilgi ve arzu günden güne artmaktadır. Bireyler, lüks tüketim aracılığıyla farklılaşarak kendilerini ifade etmeye çalışmaktadır. Kendi yapılarına özgü bir pazarlama anlayışına sahip olan lüks markalar, reklamlarında ünlü figürleri kullanarak ilgi çekmektedir ve reklamda kullanılan ünlü figür bazen bir çizgi film karakteri olabilmektedir. Lüks marka reklamlarında çizgi film karakterlerinin kullanımı ile markaya ve reklama yönelik tutum arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla hazırlanan bu çalışma kapsamında, öncelikle, marka, lüks, reklam ve çizgi film kavramlarıyla ilgili literatür taraması yapılmış ve kavramlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, araştırma kapsamında anket çalışması yapılmış, elde edilen veriler analiz edilmiş ve araştırmanın bulguları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, lüks marka reklamlarında çizgi film karakterlerinin kullanımı ile markaya ve reklama yönelik tutum arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve ayrıca lükse yönelik tutumun demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, to make the products and services to acquire luxurious quality the luxury itself should be branded. The capitalist structure with its increasingly growing activity since the Industrial Revolution has laid the groundwork for brands to turn into instruments that determine the dignity and reputation of individuals and therefore their statutes within the society. Due to the symbolic values loaded on luxury brands, the interest and desire towards luxury consumption is increasing day by day. Individuals try to express themselves by differentiating through luxury consumption. Luxury brands, which have marketing approaches peculiar to their own structures, are attracted by using famous figures in their advertisements, and the famous figure used in advertisement can sometimes be a cartoon character. In this study, which was prepared to investigate the relationship between the usage cartoon characters and attitudes towards brand and advertisement in luxury brand advertisements, first of all the literature survey on the concepts of brand, luxury, advertisement and cartoon have been done and these concepts have been investigated in a detailed way. Then, a survey study was conducted within the scope of the research, the obtained data were analyzed through the survey and the findings of the research were evaluated. As a result of the research, it was concluded that there is a significant relationship between the usage cartoon characters and attitudes towards brand and advertisement in luxury brand advertisements, and it also concluded that the attitude towards luxury displays differentness according to demographical features.