İşgören kaygı düzeyinin örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde aracılık rolü: Yiyecek içecek işletmeleri örneği
Employee perceptions of organizational justice and organizational commitment the mediating role of anxiety: The case of food and beverage busi̇ness
  1. Tez No: 514850
  2. Yazar: GİZEM SULTAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı işgören kaygı düzeyinin örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisindeki aracılık rolünün tespit edilmesidir. Bu araştırmanın evreni Ankara'da faaliyet gösteren turizm işletme belgeli restaurantlarda çalışan 59.590 işgörenden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem çapı Yamane (2004)'nin formülü kullanılarak 384 olarak hesaplanmıştır ve toplamda 406 işgörene ulaşılmıştır. Örneklem grubunun seçiminde kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde işgörenlerin demografik özelliklerine ilişkin ifadelere, ikinci bölümünde Niehoff ve Moorman tarafından geliştirilen örgütsel adalet ölçeği, üçüncü bölümde Mowday, Steers ve Porter tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği, dördüncü bölümünde ise Spielberg ve arkadaşları tarafından geliştirilen kaygı düzeyinin belirlenmesine yönelik ifadelere yer verilmiştir. Anket formları yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak doldurtulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, bağımsız gruplar t testi, ANOVA ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucu örgütsel adaletin örgütsel bağlılık üzerindeki doğrudan etkisi pozitif yönde ve anlamlıdır, kaygının aracılık rolünden kaynaklanan dolaylı etkisi ise pozitif yönde ve istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study organizational justice perceptions and organizational commitment in an employee's anxiety levels to determine the role of mediating the relationship. The population of this study consist of 59.590 employees who work in the tourism administration certificate restaurant operating in Ankara. The diameter of the sample of the research Yamane (2004)'s was calculated as 384 and a total of 406 employees using a formula was reached. Easy sampling method was used in the selection of the sample group. A questionnaire was used as data collection tools. A questionnaire consists of four parts that in the first part, the statements about the demographics of the workers, in the second part organizational justice scale developed by Niehoff and Moorman, in the third part organizational commitment scale developed by Mowday, Steers and Porter, and in the forth part, expressions about determination of anxiety level developed by Spielberg and others. Questionnaire forms were filled using face-to-face interview technique. Data obtained within the scope of the study were tested using independent groups t test, ANOVA and structural equation model. The analysis result of a direct impact on the organizational justice and organizational commitment positively and significantly. In addition to the result, indirect effect of the mediating role of anxiety found positively and statistically significant