İsofluran ve sevofluranın serebral iskemi üzerine nöron koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of neuroprotective effects of isoflurane and sevoflurane on cerebral ischemia
  1. Tez No: 514884
  2. Yazar: ERKAN SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA GÜLSEN KORFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Çalışmamızda, intrakranial tümör cerrahisi geçirecek hastalarda, isofluran ve sevofluranın eşdeğer konsantrasyonlarda uygulayarak serebral iskemi üzerine olan etkilerini, serum S-100B protein ölçerek değerlendirmeği amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-III grubu, intrakranial tümör cerrahisi nedeniyle elektif şartlarda opere edilecek 20 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu sodyum tiyopental , fentanil ve vekuronyum ile sağlandı. İdamede %50 oksijen-hava karışımı içinde %0,8-1,2 minimum alveolar konsantrasyonda isofluran veya sevofluran verildi. Kalp atım hızı, sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, periferik oksijen satürasyonu, santral venöz basınç ve end-tidal karbondioksit değerleri oprerasyon süresince ölçüldü. S-100B protein değerlerinin takibi için ise 9 ayrı zamanda periferik kan örneği alındı. Gruplar arası karşılaştırmada demografik veriler ve diğer veriler için mann-Whitney U testi kullanıldı. Verilerin grup içi karşılaştırılmasında wilcoxon sıra toplamları testi uygulandı. Bulgular: Olguların demografik verileri ve operasyon süreleri benzer olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effects of isoflurane and sevoflurane on cerebral ischemia in patients undergoing intracranial tumour surgery by measuring serum S-100B protein. Material and Method: After the approval of the ethics committee, 20 ASA I-III group patients, who were to be operated in elective conditions due to intracranial tumour surgery, were randomly assigned to two groups. Anaesthesia induction was performed with thiopental, fentanyl and vecuronium. In the maintenance, isoflurane or sevoflurane was administered in a 50% oxygen-air mixture at a minimum alveolar concentration of 0.8-1.2%. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, central venous pressure and end-tidal carbon dioxide values were measured during the operation. For monitoring S-100B protein values, peripheral blood samples were taken at 9 separate times. The Mann-Whitney U test was used for statistical analysis. Wilcoxon rank sums test was applied in intra-group comparisons of the data. Findings: Demographic data and operative times were found to be similar for the cases.