Pamuk yaprakbiti, Aphis gossypii glover ( Hemıptera: Aphıdıdae )'nin farklı kavun çeşitlerinde bazı biyolojik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some biological parameters of the cotton aphid, Aphis gossypii glover ( Hemiptera: Aphididae ) on different melon cultivars
  1. Tez No: 514900
  2. Yazar: EZELLDEIN KHEDR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae)'nin VT 21, Balözü, Rita, Nefise ve Zoom kavun çeşitleri üzerinde bazı biyolojik parametreleri araştırılmıştır. Bu amaçla, nimflerin gelişme sürelerine, canlı kalma oranlarına, üreme öncesi dönemi, üreme dönemi, üreme sonrası dönemi ve ömür süreleriyle bir dişinin doğurduğu ortalama yavru sayılarına, çeşitlerin etkileri ortaya konulmuştur. Aphis gossypii, kontrollü laboratuvar koşullarında (25 ± 1 °C sıcaklık, % 65 ± 5 orantılı nem ve 16:8 saat uzun gün aydınlatmalı) ergin öncesi toplam gelişme süresini en uzun 6.71 günde Rita çeşidi üzerinde, en kısa ise 5.77 gün ile Nefise çeşidi üzerinde tamamlamıştır. Pamuk yaprakbitinin net üreme gücü (Ro), en yüksek VT21 çeşidinde 63.38 olarak tespit edilmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği (rm) değeri en yüksek Rita çeşidinde 0.382 gün-1 olarak bulunmuş olup, en düşük ise Zoom çeşidinde 0.314 gün-1 olarak saptanmıştır. Bu çalışmada, Rita kavun çeşidi Aphis gossypii karşı diğer çeşitlerden daha hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological parameters of Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) on VT 21, Balözü, Rita, Nefise and Zoom melon cultivars were evaulated. For this purpose, the effects of the varieties to the nymphal development time, survival rate, preoviposition, oviposition and postoviposition period, longevity and reproduction of A. gossypii have been revealed. The total developmental time of Aphis gossypii was the highest (6.71 d) on Rita, while it was the lowest (5.77 d) on Nefise under laboratory conditions (25 ± 1 °C, 65 ± 5 % Relativily humidity, 16:8 L:D). Net reproductive rate (Ro) was the highest (63.38 off spring/aphid/generation) on VT21. The intrinsic rate of increase (rm) was the highest on Rita with 0.382 day-1 and the lowest on Zoom with 0.314 day-1. In this study, Rita melon variety against to Aphis gossypii was found to be more sensitive than others.