Binodoxys Angelicae (haliday) (Hymenoptera: Braconidae)'nin Aphis Gossypii glover (Hemiptera: Aphididae) üzerinde gelişme ve üreme gücüne farkli sicakliklarin etkileri ile bazi pestisitlerin yan etkilerinin belirlenmesi
Effect of different tempreatures on development and fecundity of Bnodoxys Angelicae (haliday) (Hym.: Brachonidae) on Aphis Gossypii glover (Hem.: Aphididae) and determination of side effect of some insecticides
  1. Tez No: 244223
  2. Yazar: MEHMET KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi turunçgil bahçelerinde, turunçgil ağaçları ve bahçe içindeki otsu bitkiler üzerinde bulunan yaprakbitlerinin parazitoit türlerini tespit etmek amacıyla yapılan sörvey çalışmalarında toplanan tüm örneklerin %56.4'ünün Binodoxys angelicae (Haliday) (Hymenoptera: Braconidae)'nın oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle B. angelicae'nın turunçgilde önemli bir zararlı olan Pamuk yaprakbiti, Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) üzerinde bazı biyolojik özelliklerinin laboratuar koşullarında belirlenmesi amaçlanmıştır. Pamuk bitkileri üzerine bir fırça yardımı ile aktarılan 80 ± 10 adet A. gossypii nimfleri üzerine bir çift parazitoit salınmış olup 24 saat sonunda parazitoit erginleri ortamdan uzaklaştırılmış ve üzerinde A. gossypii bireyleri bulunan pamuk bitkileri ise denemenin kurulduğu sıcaklıkta bırakılıp 24 saatte bir gözlem yapılmıştır. Günlük yapılan bu gözlemler sonucunda parazitoitin gelişme süresi, parazitleme ve ölüm oranı belirlenmiştir. Çalışmalar 12, 17, 22, 27 ve 32 ± 1 °C olmak üzere beş farklı sıcaklıkta ve bağıl nemin % 65 ± 10 ve ışık şiddetinin 8 ? 10 k Lux olduğu günlük 16 saat aydınlatmalı iklim dolaplarında 10 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Kontrollü koşullarda 12 ? C de mumya oluşmasına rağmen ergin birey elde edilememiş, 32 ? C de ise her hangi bir gelişme olmamıştır. Bir dişinin yumurtadan ergin olmasına kadar geçen süre 17, 22 ve 27?C de sırasıyla 34.7, 12.8 ve 6.0 günde gelişme süresini tamamladığı tespit edilmiştir. Bir dişi parazitoitin ömrü 17, 22 ve 27?C de sırasıyla ortalama olarak 6.4, 5.4 ve 4.9 gün, erkek bireylerde ise 4.6, 4.9 ve 4.4 gün sürdüğü belirlenmiştir. B. angelicae'nın Aphis gossypii'yi parazitleme oranı 22?C'de % 44.1, 17?C'de % 26.7 olarak tespit edilmiş ve 27?C' de % 5.6 olarak hesaplanmıştır. Bazı tarımsal savaş ilaçlarının Binodoxys angelicae'nın pupa ve ergin dönemleri üzerine yan etkileri incelendiğinde özellikle Spirotetramat ve Spinosad etken maddeli pestisitler diğer ilaçlara göre daha az zararlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To determine the most dominant aphid parasitic wasp species in citrus orchards on citrus trees and weeds showed us that Binodoxys angelicae (Haliday) (Hym.: Braconidae) is the most encountered aphid parasitoid in citrus orchards of East Mediterranean region of Turkey. Therefore, the biology of B. angelicae was studied on one of the important aphid pest Aphis gossypii Glover (Hem. Aphdidae). Before set up the experiment 80± 10 A. gossypii nymphs were transferred gently to the cotton plants by camel-hair brush. New emergence a couple B. angelicae adults were released on this cotton plant for 24 hours at the end of the time the parasitoids were taken out. The cotton plant were kept in the chamber and checked daily till end of the experiment. Development time, parasitation rate, death ratio were determined by using daily observation during the experiment. The study were conducted at five constant temperatures (12, 17, 22, 27 and 32 ± 1 °C), 65 ± 10% relative humidity 16 h (8-10k lux) daily illumination in temperature cabinets with 10 replication.Although the mummies have been observed on 12 ? C, no adult was obtained while no development of mummy was observed on 32 ? C. Development time of female individual from egg to adult takes 34.7, 12.8 and 6.0 days at 17, 22 °C and 27 °C, respectively. The mean longevity of female adult is determined 6.4, 5.4 and 4.9 days at 17, 22°C and 27°C, while 4.6, 4.9 and 4.4 days at 17, 22, and 27 °C for male, correspondingly. The parasitation rates of B. angelicae on Aphis gossypii were assed as 5.6 % at 27?C, 44.1% at 22?C and 26.7% at 17?C.