Adana Tufanbeyli linyitleri maden geliştirme planı ve optimizasyonu
Adana Tufanbeyli̇ lignites mine development plan and optimization
- Tez No: 514909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tufanbeyli maden yatağının keşif ve araştırması, gerekli sondajlardan oluşmaktadır. Farklı projeler halinde yürütülen keşif ve araştırma işleri, iyi kalitede verilerle karakterize edilmiştir. Maksimum jeolojik kaynaklar, ana damarlar (B1, B2 ve C1) için 249.8 m, tüm damarlar için 256.9 m düzeyindedir. Sondaj deliği aralıkları ve keşif-araştırma çalışmalarının kalitesi, linyitin büyük bir bölümünün ölçülmüş maden kaynağı olarak sınıflandırılmasını sağlamaktadır. 2010'daki keşif ve araştırma projesinden elde edilen sonuçlar, 2009 çalışmasında ayrıntılı olarak sunulan genel madencilik çalışmalarının güneyden kuzeye doğru geliştirilmesinin doğruluğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın 2012 ve 2025 yılları arasındaki döneminde ortalama örtü-kazı oranı, 1.2:1 olacaktır. Sahadaki en önemli sorunlardan biri, linyit ve üst tabaka materyalinde saptanan yeraltı suyu sızıntısı ve yağmurlu dönemlerde yüzey suyu drenajıdır. Madendeki şev sistemlerinin güvenliği, madencilik alanında depremlerin riski dikkate alınarak temsili kesitler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Dairesel kayma yüzeyleri açısından yeterli şev duyarlılığı kanıtlanmıştır; fakat önceden belirlenmiş kayma yüzeyleri kullanıldığında, şev duraylılığını arttırmak için özel tedbirler alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The exploration and investigation of the Tufanbeyli mine bed consists of the necessary soundings. The exploration and research works carried out in different projects have been characterized by good quality data. Maximum geological resources are 249.8 m for main veins (B1, B2 and C1) and 256.9 m for all vessels. The drill hole spacing and the quality of exploration-research works ensure that a large part of the lignite is classified as a measured mineral resource. The results from the 2010 exploration and research project demonstrate the correctness of the general mining work, detailed in the 2009 study, from north to south. The average processing rate for the period between 2012 and 2025 will be 1.2: 1. One of the most important problems in the field is surface water drainage in rainy periods and underground water leaks detected in lignite and top layer material. The safety of the slope systems is evaluated by means of representative sections taking into account the risk of earthquakes in the field of mining. Sufficient slope sensitivity has been demonstrated in terms of circular slip surfaces; but when predefined slip surfaces are used, special precautions are required to increase slope stability.