Türkiye'deki düşük kalorili linyitlerin gazlaştırma koşullarının değerlendirilmesi
Evaluation of gasification conditions for low-calorific lignites in Turkey
  1. Tez No: 988532
  2. Yazar: GÖKHAN KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada fosil kaynaklar arasında en fazla bulunan, küresel ölçekte talebi artmaya devam eden kömürün yakın gelecekte kullanımının önemli ölçüde devam etmesi öngörülmektedir. İklim değişikliğine yol açan sera gazı emisyonlarının başlıca nedenlerinden biri olan kömürün, temiz kömür teknolojilerinden gazlaştırma teknolojisi ile kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin en önemli yerli kaynaklarından biri olan ve düşük kaliteli kömür özelliğine sahip linyitlerin gazlaştırma koşulları incelenmektedir. Bu kapsamda Adana Tufanbeyli sahasından alınan kömürlerin numune hazırlama ve karakterizasyon çalışmaları yapılarak kömür özellikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bu verilerden yararlanılarak ASPEN HYSYS simülasyon programında kabarcıklı akışkan yatak gazlaştırma proses akış şeması oluşturulmuştur. Simülasyon çalışmasında 150 kg/h debi ve 4 bar işletme basıncı koşullarında beslenen Tufanbeyli kömürünün gazlaştırılması için oksijen ve buhar kullanılmış olup gazlaştırma çalışmasında eşdeğerlik oranı (ER) ve buhar/kömür oranlarındaki (B/K) değişimlerin gazlaştırma sıcaklığı, sentez gazı kompozisyonu ve alt ısıl değerine etkileri incelenmektedir. Ayrıca ER ve B/K oranı optimize edilmiştir. Bununla birlikte oksijen yerine hava kullanmanın gazlaştırma sıcaklığı ve sentez gazı özelliklerine etkileri çalışma kapsamında incelenmiş olup hava kullanımının sentez gazı kalitesini olumsuz etkilediği ve gazlaştırma sıcaklığını düşürdüğü tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra işletme basıncının gazlaştırma koşullarına etkileri de çalışma kapsamında incelenmiş olup işletme basıncı düştüğünde sentez gazında su buharı oranın arttığı ve basıncın artmasıyla bu oranın azaldığı belirlenmiştir. Simülasyon çalışması sonrası elde edilen tüm bu verilerin laboratuvar ve pilot ölçekli deneyler yapılarak optimize edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coal, the most abundant fossil fuel globally and one whose demand continues to grow worldwide, is expected to remain in significant use in the near future. The utilization of coal, one of the main causes of greenhouse gas emissions leading to climate change, through gasification technology, a clean coal technology, is of great importance. This study examines the gasification conditions of lignite, one of Turkey's most important domestic resources, which is characterized by low-quality coal. Within this scope, coal samples were taken from the Adana Tufanbeyli field, and sample preparation and characterization studies were conducted to determine the coal properties. Using the obtained data, a bubbling fluidized bed gasification process flow diagram was created in the ASPEN HYSYS simulation program. In the simulation study, oxygen and steam were used to gasify Tufanbeyli coal fed at a flow rate of 150 kg/h and an operating pressure of 4 bar. The effects of changes in the equivalence ratio (ER) and the steam/coal ratio (B/K) on the gasification temperature, synthesis gas composition, and lower heating value. Furthermore, the ER and B/K ratios were optimized. In addition, the effects of using air instead of oxygen on the gasification temperature and synthesis gas properties were examined within the scope of the study, and it was found that the use of air negatively affected the quality of the synthesis gas and reduced the gasification temperature. Moreover, the effects of operating pressure on gasification conditions were also examined within the scope of the study. It was determined that when the operating pressure decreased, the water vapor ratio in the synthesis gas increased, and when the pressure increased, this ratio decreased. After the simulation study, all these data obtained need to be optimized by conducting laboratory and pilot-scale experiments.