Orta Kelkit Vadisinde doğal olarak yetişen alıç genotiplerinin( Crataegus spp ) seleksiyon yolu ile ıslahı
Breeding of naturally grown hawtorn ( Crataegus spp ) genotypes in Middle Kelkit Valley via selection
  1. Tez No: 514910
  2. Yazar: CENGİZ BAĞRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Orta Kelkit Vadisinde 2014-2015 yılları arasında, yörede doğal olarak yetişen Alıç (Crataegus spp.) türlerinin seleksiyon yolu ile ıslahı amacı ile yürütülen bu araştırmada üstün fiziksel özellikleri ile öne çıkan toplam 58 genotip meyve ve ağaç özellikleri; ümitvar bulunan 21 tip ise total şeker ve askorbik asit (C vitamini) içeriği yönünden incelenmiştir. Birinci yıl tüm saha gezilerek Alucra ilçesinde belirlenen 25, Şebinkarahisar ilçesinde 13, Suşehri ilçesinde 14, Koyulhisar ilçesinde 4, Mesudiye ilçesinde 2 adet olmak üzere toplam 58 alıç genotipi analiz edilerek 21 ümitvar genotip tespit edilmiştir. İkinci yıl tespit edilen ümitvar 21 genotip üzerinde ayrıca total şeker ve C vitamini içerikleri tespit edilmiştir. İki yıllık ölçümlere göre meyve ağırlıkları ortalama 1.48-7.67 gr, meyve eti ağırlığı 2.00-5.00 gr, et çekirdek oranı % 75.74-89.21, meyve boyu 12.62-20.70 mm, meyve eni 15.55-27.69 mm, çekirdek ağırlıkları 0.26-1.06 g, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) oranı % 11.75-20.00, pH değeri 3.59-4.36 ve titre edilebilir asitlik değeri % 0.27-1.50 arasında bulunmuştur. İkinci yıl ölçümlerine göre total şeker miktarı 2.52-21.18 g/100g, askorbik asit içeriği 7.92-20.88 mg/100g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to select in terms of quality and yield naturally grown Hawthorns in Mid Kelkit Basin. Mid Kelkit Basin that consisting of Ordu province Mesudiye county, Sivas province Koyulhisar and Suşehri counties and Giresun province Alucra, Şebinkarahisar counties. 58 Hawthorn trees were found respect to fruit size. First year mid Kelkit basin were scanned, collected fruit and leaf specimens. Totally 58 genotypes of hawthorn species were analiysed, and it has been selected 21 superior genotypes. Second year, it was being determined that 21 superior genotypes has been researched about totally sugar and ascorbic acid contents. It was found by according to estimate for two years tests, between fruit weights are 1.48-7.67 gr, fruit flesh weigts are 2.00-5.00 gr, fleh/seed rates are % 75.74-89.21, fruit lenghts are 12.62-20.70 mm, fruits widths are 15.55-27.69 mm, seeds weights are 0.26-1.06 g, total soluble solid content values are (TSSC) % 11.75-20.00, pH values are 3.59-4.36, titrable acidity values are % 0.27-1.50.