Yetişkin bireylerde algılanan duygusal istismar duygusal istismar düzeyleri ile benlik saygısı arasındaki ilişki
Adults' perceived emotional abustion the relationship between emotional abustional levels and self esteem in adults
  1. Tez No: 514943
  2. Yazar: GONCA ORHANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin algılanan duygusal istismar düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel türde tarama modeli kullanılmıştır. Hazırlanan 71 maddelik ölçek formu, 100 kişinin görüşüne sunulmuş olup duygusal istismar ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını inceleyerek, yaş, cinsiyet, ekonomik durum, kardeş sayısı gibi değişkenlerin bu ilişkideki rolünü ortaya koymaya çalışmıştır. Bu araştırma 3 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada duygusal istismar, ikinci aşamada ise benlik saygısı kavramı teorik açıdan araştırılarak alanyazı çalışması yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise 18 yaş ve üzeri yetişkinlerden alınan veri çalışmasının bulgularına yer verilmiştir. Araştırmanın verilerine ulaşmak için; 'Yetişkinler İçin Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 programında analiz edilmiştir. Bulgulara göre, yetişkinlerin algılanan duygusal istismar puanı ile benlik saygı puanları arasında aynı yönde zayıf ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılması, yetişkinlerin algılanan duygusal istismar puanları yükseldikçe benlik saygı puanları anlamlı olarak yükseldiğini göstermiştir. Bu durum ise, duygusal istismara uğramış yetişkinlerin benlik saygılarının seviyesi, duygusal istismar mağduru olmayan kişilere nazaran daha düşük bir oranda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived levels of emotional abuse and self-esteem levels of 18-year-old and older adult individuals. In this study, a descriptive type of screening model was used. A questionnaire of 71 scale was presented to 100 people and tried to reveal the relationship of variables such as age, gender, economic status and siblings by examining whether there is a meaningful relationship between emotional abuse and self-esteem. This research consists of 3 steps. In the first stage, emotional abuse and, in the second stage, the concept of self-esteem was investigated from the theoretical point of view. In the third stage, the findings of the data from 18 years and older adults were included. To reach the data of the research; 'Perceived Emotional Abuse Scale for Adults', 'Rosenberg Self Esteem Scale' and 'Personal Information Form' were used. The obtained data were analyzed in the SPSS 15 program. According to findings, the conclusion of a weak and meaningful relationship between perceived emotional abuse scores and self-esteem scores of adults showed that self-esteem scores increased significantly as perceived emotional abuse scores of adults increased. This indicates that the level of self-esteem of adults who have undergone emotional abuse is lower than in those who are not victims of emotional abuse.