Subskapular tendon rüptürü bulunan olgularda korakohumeral anatomik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Comparison of coracohumeral anatomical parameters in patients with subscapular tendon rupture
- Tez No: 514950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
SUBSKAPULAR TENDON RÜPTÜRÜ BULUNAN OLGULARIN KORAKOHUMERAL ANATOMİK ÖLÇÜMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ. Bu çalışmada omuz manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikinde subskapular tendon yırtığı ve subkorakoid sıkışma sendromu tanısında yardımcı olabilecek korakohumeral anatomik ölçümlerin ve eşlik eden diğer patolojilerin tanısal değerini ortaya koymayı amaçladık. YÖNTEM ve GEREÇLER. Aralık 2016 -Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılan 982 omuz MRG tetkiki retrospektif olarak değerlendirilerek subskapular tendon yırtığı bulunan 51 hasta ile aynı tarihler arasında omuz ağrısı nedeniyle MRG tetkiki çekilen ve MRG'de subskapular tendon patolojisi saptanmayan cinsiyet ve yaşı birebir eşleştirilmiş hastalar arasından randomize olarak seçilmiş 51 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastalar ile kontrol grubu korakohumeral mesafe (KHM), korakoid overlap (KO), korakoglenoid açı (KGA), korakoglenoid mesafe (KGM) ve akromiohumeral mesafe (AHM) ölçümleri ile subskapularis, supraspinatus, infraspinatus ve biseps kası patolojileri, korakoid tipi ve tüberkülüm kistleri açısından karşılaştırmalı olarak tek gözlemci tarafından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF CORACOHUMERAL ANATOMICAL PARAMETERS IN PATIENTS WITH SUBSCAPULAR TENDON RUPTURE OBJECTIVE. We aimed to investigate the diagnostic value of coracohumeral anatomic measurements and other associated pathologies that may be helpful in the subscapular tendon rupture and subcoracoid compression syndrome on shoulder magnetic resonance imaging (MRI) examination. METHODS., 982 shoulder MRI examinations between December 2016 and July 2017 were reviewed retrospectively. 51 patients diagnosed with subscapular tendon rupture (study group) and 51 patients without subscapular tendon pathology (control group) on MRI, were randomly selected from among patients who had MRI examinations due to shoulder pain between the same dates. Gender and age matched control group were included in the study. Patients and control groups were evaluated comparatively for coracohumeral distance, coracoid overlap, coracoglenoid angle, coracoglenoid distance and acromiohumeral distance, subscapularis, supraspinatus, infraspinatus and biceps muscles pathologies, coracoid type and tuberculum cysts by a single operator. RESULTS. For each group (control and study) 20 (39.2%) of the patients were male and 31 (60.8%) were female. The average age of the patients was 59.3 years, the minimum age was 34 years, and the maximum age was 75 years. For study group 30 cases (58,8%) had tendinosis on the right shoulder and 21 (41,2%) had on the left shoulder; for control group 24 cases (47%) had tendinosis on the right shoulder and 27 (53%) had on the left shoulder.