Hentbolde fizyolojik faktörler 'aerobik güç, anaerobik güç ve vücut kompozisyonu ile antrenman ilişkisi'
Physiological factors in handball 'the effect of training on aerobic power, anaerobic power and body composition
- Tez No: 14899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT MURATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
72 7. ÖZET HENTBOL'DE FİZYOLOJİK FAKTÖRLER“Aerobik, Anaerobik ve Vücut Kompozisyonu ile Antrenman İlişkisi”. Bu çalışma toplam 48 elit hentbolcu (24'ü bayan, 24'ü erkek) üzerinde uygulandı. Bayan oyuncuların 1 2'si deneysel grup (yaş x 22.25 SD= 2.89, boy x 168.16 SD= 8.22), 12 si kontrol grup (yaş x 21.16 SD= +-4.93, boy x 169.08 SD= +5.72), erkek oyuncuların da 12 si deneysel grup (yaş x 23.41 SD= +4.54, boy x 184.91 SD= 5.68), 12 si kontrol grubu (yaş x 24.16 SD= Î4.30, boy x 181.66 SD= +5.49) nu oluşturuyordu. Başlangıçta tüm deneklerimiz üzerinde aerobik güç, anaerobik güç ve vücut kompozisyonu ölçümleri yapıldı. Deneysel gruplarımıza 6 hafta süren özel aerobik ve anaerobik güç geliştiren hentbole özgü antrenman drilleri, yapmış oldukları günlük antrenmanlarına ek olarak verildi. 6 hafta sonra tüm ölçümler bütün gruplar üzerinde tekrar yapıldı. Aerobik gücü belirlemek için saha testlerinden Shuttle-Run, anaerobik gücü belirlemek için 30"lik Wingate Test, vücut kompozisyonunu belirlemek için ise vücudun 4 bölgesinden (TR. SS. Sİ. ABD) alınan deri kıvrımı ölçümleri, YUHAZS formülüne uygulandı. İstatistiki analizler 8 parametrede (boy, kilo, %yağ, YVK, MaxV02, Aanaerobik GÜ, % Yorgunluk, Zirve Güç (peak)) tüm73 gruplarda kendi içlerinde, deneysel kontrol grupları arasında, cinsler arasında t testi ve korelasyon analizleri yapılarak karılaştırıldı. * Deneklerin boy ve kilo ortalamaları arasında anlamlı bir fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY PHYSIOLOGICAL FACTORS IN HANDBALL“THE EFFECT OF TRAINING ON AEROBIC POWER, ANAEROBIC POWER AND BODY COMPOSITION”The study was conducted utilising 48 elite handball players (24 male, 24 female). Of the female group 12 were experimental (age x:22.25, SD= T2.89; height x:168.16 SD= ^8.22) and 12 control (age x:21.16 SD= ?4.93; height x:169.08 SD= T5.72). In the male group, again 12 were experimental (age x:23.41 SD= +4.54; height x:184.91 SD= T5.68) and 12 control (age x:24.16 SD= +4.30; height X181.66 SD= «.49). At the outset aerobic power, anaerobic power and body composition were measured on all“subject. In the experimental group special drills, designed to increase aerobic and anaerobic power, were incorporated in to the usual handball training sessions. This was applied for 6 weeks, at the end of which all the groups were measured once again. Aerobic power was measured via the Shuttle-Run field test; anaerobic power through a 30 second Wingate test; and body composition by using the ”4“ body segments (triceps, subscapula, suprailiac, abdomen) and applying the ”YUHAZS" formula for skinfolds.75 Statistical analyses bases on the student t test and correlation analysis were compared for 1) the group as a whole, 2) within groups, 3) between experimental and control groups and 4) between the sexes. Eight paramaters were used (height, weight, % fat, LBW, MaxV02, Anaerobic Power, % gatigue, Peak Power). * There were no significant differences observed in the mean height and weihgt of the subjects (P^L 0.05). * While no correlation was found between anaerobic power and % fat, a positive correlation was found between aerobic power and % fat (P^ 0.05). * A significant relationship was observed between Lean Body Mass and anaerobic power, aerobic power and peak power (P^O.05). * An increase in % fatigue was observed for female groups of increasing age (p^ 0.05). * It was found that females reached peak power in the first five seconds and males in the second five.