Beden kitle indeksi ile kan lipitleri, açlık kan şekeri, kan basıncı ve antropometrik parametreler arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 16763
  2. Yazar: GÜLÇİN EMMİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZEÎ Bu araştırma, şişmanlık ile "birlikte, birçok hastalığın tanım lanması ve vücut ağırlığı ile sağlık arasındaki ilişkiyi yansıtan Beden Kitle İndeksinin total lipit, kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, VLDL-kolesterol, açlık kan şekeri, deri kıvrım kalınlıkları, bel/kalça oranı ve enerji alımı ile fiziksel aktivite ile enerji harcaması arasındaki ilişkinin saptanması amacı ile 82 kadın(%68.3), 38 erkek.(%3l.7) olmak üzere toplam 120 yetişkin kişi üzerinde yürü tülmüştür. Seçilen denekler BKI'lerine göre 20'nin altında, 20.0-24.9, 25.0-29.9 ile 30 ve üzerinde olarak gruplandırılmıştır. Araştırma nın birinci aşamasında deneklerden kişisel bilgiler toplanmış, ant- ropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, triseps, biseps, subskapula ve suprailyak deri kıvrım kalınlıkları ile bel ve kalça ölçümleri) yapılmış, üç günlük bireysel besin tüketimleri ve alış kanlıkları ile fiziksel aktivite karşılığında harcadıkları enerji değerleri hesaplanmıştır. İkinci aşamada ise deneklerin kan lipit düzeylerinin tayini için kan örnekleri alınmış ve kan basınçları öl çülmüştür. Araştırma sonunda BKI 20.0-24.9 olan deneklerin HDL'ye AKŞ : dı şındaki biyokimyasal test sonuçları ile BKI arasındaki korelasyon önemli bulunmuş tur (p< 0.05). BKI 20.0-24.9 olan deneklerin enerji alım ve harcamaları ile BKI arasındaki korelasyon önemli bulunurken(p < 0.05), enerji alımı ve fiziksel aktivite ile enerji harcama durumu yönünden gruplar ara sı fark önemli bulunmamıştır (p> 0.05). BKI 20.0-24.9 olan grupta BKI ile yaş, triseps, suprailyak, vücut yağı ve bel/kalça oranı arasında, 25.0-29.9 olan grupta ise BKI ile triseps, biseps, suprailyak ve vücut yağı arasında pozitif yönde önemlilik bulunmuş tur (p< 0.05). 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objectives of this study were to establish the relation of health status, "biochemical parameters such as total blood li pid, serum cholesterol, triglycerides, fasting blood glucose, blood pressure, body weight, skinfold thicknesses, waist-hip ra tio, energy intake and expenditure to body mass index (BMl). The sample was consisted of 120 subjects, 82 women(68.3$) and 38 men ('31. 7$). Subjects were graded according to their body mass index levels as below 20, 20.0-24.9, 25.0-29.9» 30 over. A variety of data was collected, including individual characteris tics, anthropometric parameters; body weight, height, triceps bi ceps, subscapular and suprailiac skinfold thicknesses, waist-hip ratio and 3-day dietary inta.kes and physical activity. Blood to tal lipid, cholesterol, triglycerides, fasting blood glucose and blood pressures were examined. The results revealed that statistically significant corre lation was found between biochemical parameters (except HDL and fasting blood glucose), energy intake, enrgy expenditure, age, triceps, suprailiac, total body fat, waist-hip ratio and BMI at the level 20.0-24.9. 46