Mediterranean Empires, mobility and multiculturalism in shakespeare's plays
Shakespeare'in oyunlarında Akdeniz İmparatorlukları, hareketliliği ve çok-kültürlülüğü
- Tez No: 514990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Shakespeare'in oyunlarındaki kültürler-arası ilişkileri Akdeniz bağlamında incelemeyi amaçlar. Tezde, insanların, bilginin ve kültürlerin haraketliliğiyle desteklenen Akdeniz imparatorlukları ve bunların çok-kültürlü yapıları, Shakespeare'in oyunlarında yansıtıldığı üzere incelenmektedir. Kullanılan birincil kaynaklar Perikles, Antonius ve Kleopatra, Titus Andronicus, Venedik Taciri, Othello, ve Fırtına'dır. Çalışma, bu altı oyundan yola çıkarak, Akdeniz'deki haraketliliğin bireyler ve toplumlar üzerinde yıkıcı ve dönüştürücü etkilere sahip olduğunu savunur. Bu doğrultuda, Akdeniz'de sıklıkla seyahat eden insanların kimliklerini nasıl kaybettiklerini ve bölgesel büyüme yoluyla 'ötekileri' kendi içine dahil eden imparatorlukların nasıl yozlaşma tehdidiyle karşı karşıya olduklarını göstermektedir. Bu çalışmada, Shakespeare'in Akdeniz'deki haraketliliği ve çok-kültürlülüğü sorunsallaştırdığı savunulup, bu fikir onun geçmiş, modern ve gelecek imparatorlukları temsili üzerinden incelenmektedir. Böylelikle, tezde Shakespeare'deki kadim ve erken modern Akdeniz imparatorlukları ve bunların tehlikeli kültürler-arası ilişkileri temsilinin, henüz doğmakta olan İngiliz İmparatorluğuna tarihsel bir gönderme olarak okunabileceği ifade edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Akdeniz, çok-kültürlülük, hareketlilik, imparatorluk, Shakespeare
Özet (Çeviri)
This study is an exploration of multicultural exchanges in Shakespeare's plays within their Mediterranean context. It analyses the Mediterranean empires and their multiculturalism which are enabled by the mobility of people, information, and cultures in Shakespeare. The primary sources used in this thesis are Pericles, Antony and Cleopatra, Titus Andronicus, The Merchant of Venice, Othello, and The Tempest. The study argues that the mobility in the Mediterranean brings distortive and transformative impacts on individuals and societies in these six texts. It looks at how the people who frequently travel across the Mediterranean lose their identity and the empires which incorporate 'others' through territorial expansion are threatened by degeneration. This study argues that Shakespeare problematizes the mobility and multiculturalism in the Mediterranean that are analysed in his past, contemporary and future empires. Therefore, the thesis points out that Shakespeare's exploration of the dangerous intercultural exchanges in ancient and early modern Mediterranean empires functions as a historical foreshadowing for the newly emerging British Empire in his present time.