Unraveling Roman mobility: Archaeogenomic insights from Anatolia to the Italian peninsula
Roma hareketliliğini çözümlemek: Anadolu'dan İtalyan Yarımadası'na arkeogenomik analizler
- Tez No: 919710
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEFİZE EZGİ ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Roma İmparatorluğu, antik dünyanın en büyük şehirleşmiş merkezlerinden biri olup yaklaşık 1000 yıl boyunca Akdeniz çevresinde Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'da üç kıtaya yayılmıştır. Ticaret yollarının kurulması, kölelik politikası ve askeri hizmetler yoluyla uzak bölgeler arasındaki bağlantılar, yerel bölgelerdeki demografik yapıyı önemli ölçüde etkilemiştir. Roma İmparatorluğu kapsamlı bir şekilde incelenmiş olsa da, Anadolu'nun Roma işgali sonrası demografik dönüşümüne odaklanan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Oysa Batı Akdeniz'in diğer bölgelerinde, imparatorluğun kuruluşundan çöküşüne kadar olan süreç birçok araştırmada ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, Roma Dönemi boyunca Anadolu'nun iç ve bölgeler arası hareketlilik kalıplarını araştırarak bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Anadolu'nun kıyı ve iç bölgelerinden, MÖ 6. yüzyıldan MS 10. yüzyıla tarihlenen 102 yeni antik genom üretilmiş ve bu veriler, aynı zaman aralığına tarihlenen Güney Avrupa'dan yayımlanmış diğer antik genomlarla birleştirilerek analiz edilmiştir. Sonuçlarımız, Avrupa ve Anadolu arasındaki güçlü bağlantılara rağmen, Anadolu gen havuzunun merkezi İtalya'da gözlemlenen kadar belirgin bir değişim göstermediğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, Anadolu'da genetik sürekliliğin güçlü olduğunu, ancak çevresindeki bölgelerden gelen küçük ve çoklu göçlerle tamamen izole olmadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The Roman Empire, one of the largest state entities of the ancient world, spanned three continents —Europe, North Africa, and Western Asia— surrounding the Mediterranean Sea for nearly 1,000 years. The Empire, as it expanded, also connected populations of distant regions through diverse processes including trade networks, voluntary and forced migration, and military service. These significantly influenced the demographic structures of local populations. The establishment and decline of the Roman Empire have been well-documented in political and cultural as well as population history for most parts of the Western Mediterranean. However, there has been little focus on the possible demographic transition in Anatolia following its occupation. This study aims to address this gap by investigating intra- and inter-regional mobility patterns during the Roman Era. To this end, we analyzed newly produced Anatolian genomes dated the 6th century BCE to 10th century CE, from both coastal and inland regions of Anatolia. This data was analyzed after combining it with 121 published ancient genomes from mainly modern-day Italy dated to the same time interval. Our results indicate that the Anatolian gene pool remained relatively stable, undergoing less dramatic shifts compared to central Italy, despite the strong connections between Europe and Anatolia in this period. This suggests a notable degree of genetic continuity in Roman period Anatolia, while also revealing evidence of low level migrations from neighboring regions.