Etkileşimli e-yayınların kullanılabilirliği
The usability of interactive e-publication
- Tez No: 514989
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sürekli yenilenen teknoloji ile birlikte geliştirilen cihazların, insanlara yeni deneyimler sunarak günlük hayatı kolaylaştırdığı bir gerçektir. Teknolojik yenilikler, hayatımızın her alanında olmasının yanında, iletişim alanında dijital içerikli materyallerinin çeşitlenmesinde ve farklı teknolojik ürünler olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Yeni teknolojilerle birlikte içeriklerin farklı platformlarda üretilmesi, farklı görsel unsurların bir arada bulundurulması, farklı dağıtım ve paylaşım kanallarının kullanılması, kısa sürede güncelleme yapılabilmesi gibi imkanların sunulması kullanma alışkanlıklarının değişmesine imkan sağlamıştır. Teknolojide bu tür imkanların sunulması ile yayıncılık sektörü geleneksel yayın hazırlama yöntemlerine ek olarak elektronik yayınlara yönelmiş ve e-yayınların ortaya çıkmasını sağlamıştır. E-yayınların kullanıcılara farklı görsel unsurlar ile birlikte farklı deneyimler sunmasıyla kullanıcıların ihtiyaç duydukları kaynak ve servislere etkili ve etkin bir şekilde erişebilmeleri, onları kullanabilmeleri ve bu kullanımdan memnun kalabilmeleri için kullanılabilirlik önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım kolaylığı olarak tanımlayabileceğimiz kullanılabilirlik; insan bilgisayar etkileşimi alında gündeme gelen, üretilen ve geliştirilen; uygulama, makine, yazılım, web sitesi, her hangi bir süreç ya da insan bilgisayar etkileşimi gerektiren ne varsa akla gelen her türlü ürünlerde kullanım kolaylığı sağlayan kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılabilirlikte amaç, kullanıcının ürünü kolay, verimli ve alışkanlıklarına uygun kullanmasını, bu kullanım sonucunda amacına ulaşabilmesini ve sonuçtan memnum kalmasını sağlamaktır. E-yayınların kullanılabilirliğinin araştırıldığı ve genel olarak iki ana yapı üzerine kurulan bu çalışmada, ilk olarak etkileşimli e-yayınların temel çalışma prensipleri, etkileşim özelliklerinin neler olduğu, bu yayınların nasıl hazırlandığı, kullanıcılara nasıl sunulduğu, etkileşim özelliklerinin kullanıcılara nasıl bir deneyim sunduğu açıklanmaya çalışılmış, ikinci olarak da bu çalışma için tasarlanan ve tasarım programının sunmuş olduğu temel etkileşim özelliklerini kapsayan e-yayının, deneysel bir araştırma modeli çerçevesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the devices developed continuously with renewed technology makes the life easier. Technological innovations are everywhere in our life and in communication area, it starts to confront to diversity of digital content materials and different technological products. With the help of new technology production of content on different platforms, using of different images together using of different distribution and sharing channels, updating in a short time allows us to change habits. With the provision of such facilities in technology, publishing sector oriented towards digital publishing in addition to traditional publishing methods and it ensures to occur e-publication. E-publications provide different experiences to the users with the different visuals and it also supports to the users to access the resources effectively that they need. It is an important factor whether the users are pleased this usage or not. The usability that we can define as ease of use; we can easily see in our life like human computer interaction, the applications that are produced and developed, machine, software, web sites, any process, anything about human computer interaction. The aim at usability is using the product easily and efficiently, succeeding at the end of usage and pleasing for the users. In this study, which is based on two main structures in general and searching the usability of e-publication it tries to explain firstly the basic working principle, interaction features, how are they prepared and presented, how the interaction features give the users experience. Secondly, e-publication designed for this work is searched within the framework of an experimental research model.