Uykuda solunum bozukluğu olan hastalarda nazal obstrüksiyonun akustik rinometri ile değerlendirilmesi
Investigate the acoustic rhinometry findings in patients with sleep disordered breathing
- Tez No: 515054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BOSTANCI TOPTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, uykuda solunum bozukluğu olan hastalarda akustik rinometri bulgularını belirlemek ve polisomnografi (PSG) parametreleri ile akustik rinometri bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Obstrüktif uyku apnesi (OUA) şüphesi ile PSG yapılmış hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Burun tıkanıklığı şikâyeti olan, NOSE skalası verileri ve akustik rinometri kayıtları olan 135 hasta çalışmaya dâhil edildi. Uyku etkinliği yetersiz olan, santral uyku apne sendromu olan, demografik verileri ve fizik muayene bulguları ve NOSE skalası verileri eksik olan, geçirilmiş nazal cerrahi öyküsü olan, septal perforasyonu olan, topikal nazal sprey kullanan, enfeksiyöz ya da inflamatuar sinonazal hastalığı olan toplam 54 hasta çalışma dışı bırakıldı. Sonuçta 81 hastadan elde edilen veriler analiz edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ek hastalıkları ve NOSE skalası sonuçları kaydedildi. Anterior rinoskopi ve fleksibl fiberoptik nazofaringoskopi ile anterior ve posterior nazal pasaj açıklığı belirlendikten sonra akustik rinometri yapıldı. 81 hastanın 20' si (% 24.7) kadın, 61' i (% 75.3) erkektir ve % 59.3' ünde izole septum deviasyonu, % 20.9' unda izole konka hipertrofisi ve % 19.8' inde ise kombine septum deviasyonu ve konka hipertrofisi bulunmaktadır. Ortalama NOSE skalası skorunun 10.0± 4.0 (2-20), MCA10.46 ± 0.2 cm2, Vol11.84 ± 0.5 cm3, MCA20.42 ± 0.2 cm2, Vol2 5.67 ± 3.5 cm3 olduğu görüldü. Ortalama AHI 27.9 ± 23.3 idi. Hastaların 5 ' inde (% 6.1) basit horlama, 23' ünde (% 28.4) hafif OUA, 22' sinde (% 27.2) orta OUA ve 31' inde (% 38.3) ağır OUA saptandı. NOSE skalası ve akustik rinometri verilerinin hafif, orta ve ağır OUA arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. OUA' lı hastalarda tedavi planlanmasında burna yönelik cerrahinin tedaviye katkısnın olmayabileceği göz önüne alınarak bu hastalarda burna yönelik yapılacak işlemlerde hasta seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acoustic rhinometry findings in patients with sleep disordered breathing and to investigate the relationship between polysomnography (PSG) parameters and acoustic rhinometry findings. Obstructive sleep apnea (OSA) patients with suspicion of PSG made were examined retrospectively. Nasal congestion with complaints, 135 patients with NOSE scale data and acoustic rhinometry recordings were included in the study. A total of 54 patients with inadequate sleep activity, central sleep apnea syndrome, demographic data and physical examination findings, missing NOSE scale data, past nasal surgical history, septal perforation, topical nasal spray, infectious or inflammatory sinonasal disease was left out. Eventually, data from 81 patients were analyzed. Patients' age, sex, body mass index, additional diseases and NOSE scale results were recorded. Anterior rhinoscopy and flexible fiberoptic nasopharyngoscope with anterior and posterior acoustic rhinometry was performed after opening the nasal passages is detected. Of the 81 patients, 20 (24.7%) were female, 61 (75.3%) were male, 59.3% were isolated septum deviations, 20.9% were unda isolated concha hypertrophy and 19.8 % were combined septum deviations and concha hypertrophy. The mean NOSE scale score was 10.0 ± 4.0 (2-20), MCA1 0.46 ± 0.2 cm2, Vol1 1.84 ± 0.5 cm3, MCA2 0.42 ± 0.2 cm2, and Vol2 5.67 ± 3.5 cm3. The mean AHI was 27.9 ± 23.3. Simple snoring was found in 5 of the patients (6.1%), mild OSA in 23 (28.4%), moderate OSA in 22 (27.2%) and severe OSA in 31 (38.3%) patients. No significant difference was found between the mild, moderate and severe OSA in the NOSE scale and acoustic rhinometry data. Care should be taken in the selection of patients for treatment of the nose in these patients, considering that the treatment for OSA patients may not contribute to the care of the nose surgeon.