Duygusal zekâ beceri eğitiminin hemşirelerin tükenmişlik ve stres düzeylerine etkisi
The effect of emotional intelligence skill training on the exhaustion and stress levels of nurses
  1. Tez No: 515055
  2. Yazar: NEŞE ÖZYİĞİT HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelere verilen duygusal zekâ beceri eğitiminin tükenmişlik ve stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Ocak 2016- Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın genel evreni 307 hemşiredir, araştırma kriterlerini karşılayan 105 hemşire ise çalışma evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini güç analizine göre 62 (31 deney, 31 kontrol) hemşire oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini belirleyen“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Duygusal beceri eğitimi öncesi her iki gruba ön testler yapılmıştır. Duygusal beceri eğitimi altı oturum şeklinde deney grubuna verilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Son testler eğitim bitiminden dört hafta sonra uygulanmıştır. Bulgular: Eğitim öncesi deney ve kontrol grubunun duygusal zeka düzeylerinin normal düzeyde ( biraz geliştirilmeye ihtiyacı var) olduğu, tükenmişlik ve stres düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of emotional intelligence training on burnout and stress levels of nurses. Material and Method: The study was conducted between January 2016 - July 2018. The overall content of the study is 307 nurses , and 105 nurses who meet the criteria of the study constitute the study content . The sample consisted of 62 nurses (31 experiments, 31 controls) according to power analysis. In the data collection,“Personal Information Form”,“emotional intelligence Evaluation scale”,“Maslach exhaustion scale”and“perceived stress scale”were used to determine the sociodemographic characteristics of nurses. Pre-tests were carried out to both groups before the emotional skill training. Emotional skill training was given to the experimental group in six sessions. There was no intervention in the control group. The final tests were performed four weeks after the end of the training. Results: It was determined that the emotional intelligence levels of the pre-education experiment and control group were at normal level ( needs to be improved slightly) and that the levels of exhaustion and stress were high.