Calculation of choroidal vascularity index and tissue distribution indexes by digital processing of retinal and choroidal images obtained via optical coherence tomography
Optik koherens tomografi ile çekilen retina ve koroid görüntülerinin sayısal metodlarla işlenerek koroid vaskülarite ve doku dağılım indekslerinin hesaplanması
- Tez No: 515053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH RUHİ SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Göz Hastalıkları, Biophysics, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Optik koherens tomografi, optik biyopsi olarak da adlandırılan ve önde gelen oftalmoloji alanı da dahil olmak üzere birçok klinik ve araştırma alanında kullanılan değerli bir araçtır. Bu çalışmaya 25 kadın ve 25 erkek olmak üzere toplam 50 rastgele seçilmiş sağlıklı olgu dahil edildi. 50 hastanın 100 gözü alındı. Retinal ve koroidal yapıların dikey ve yatay taramaları dahil olmak üzere toplam 400 yapı analiz edildi. 6500 µm foveal merkezli ilgilenen büyük 100 mikron aralıklarla bölünmüştür. Bu 65 küçük bölge, 3 bölgeye daha ayrılmış ve sonuç olarak 195 daha küçük bölge elde edilmiştir. Yapılar noktasal kalınlık, ortalama kalınlık, dikdörtgen dolgu indeksi, total retinal / koroidal alan, koyu retinal alan / luminal koroidal alan, açık retinal alan / stromal koroidal alan, karanlık alan yüzdesi / koroidal vaskülarite indeksi, açık alan yüzdesi / stromal alan yüzdesi, karanlık açık oranı / lüminal stromal oran, ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık, çevre, genişlik, yükseklik, majör, minör, açı, tümleşik yoğunluk, ham tümleşik yoğunluk, feret, minimum feret, feret açısı, dairesellik , boy oranı, yuvarlaklık, solidite, noktasal ve ortalma retinal koroidal kalınlık oranı, noktasal ve ortalama koroidal retinal kalınlık oranı parametreleri için analiz edildi. Yarı otomatik bir program olan RET-INAM, araştırma ekibi tarafından Fiji / ImageJ programında kodlanmış ve sonuçları elde etmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak, optik koherens tomografi taramalarında görüntü işlemenin sonucu otaya çıkan birçok parametrenin yeni bir teşhis ve değerlendirme aracı olarak kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Optical coherence tomography is, also called as an optical biopsy, is a valuable tool, and used in many clinical and research areas, including the leading area of ophthalmology. 50 randomly chosen healthy cases, 25 females and 25 males, were included in the present study. 100 eyes of 50 patients were examined. Totally 400 structures were analyzed with vertical and horizontal scans of retinal and choroidal structures. The greater region of interest with a radius of 6500 µm centered to foveal region, was divided into 100 µm intervals. The 65 smaller region is further subdivided into 3 parts, as a result of 195 smaller regions were assigned. Retina and choroid were analyzed for the spot thickness, mean thickness, rectangular fill index, total retinal / choroidal area, dark retinal area / luminal choroidal area, light retinal area / stromal choroidal area, dark area percent / choroidal vascularity index, light area percent / stromal area percent, dark to light ratio / luminal to stromal ratio, mean, standard deviation, skewness, kurtosis, perimeter, width, height, major, minor, angle, integrated density, raw integrated density, feret, minimum feret, feret angle, circularity, aspect ratio, roundness, solidity, mean and spot retinal to choroidal thickness ratio, mean and spot choroidal to retinal thickness ratio parameters. A semi-automatic program, RET-INAM was coded in Fiji / ImageJ program by the research team and used to obtain the results. In conclusion, it is possible to propose several parameters as some novel diagnostic and evaluative indicators simply extracted by image processing of optical coherence tomography scans.