Psöriazisin etyopatogenezinde kalretikülinin rolü
The role of calreticulin in etiopathogenesis of psoriasis
  1. Tez No: 515070
  2. Yazar: MAHMURE ŞEHİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Psoriazis derinin sık görülen, remisyon ve relapslarla seyreden kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Deriyi, tırnakları ve eklemleri etkileyebilen bu hastalık klinik olarak farklı formları olmasına rağmen genellikle eritemli, sedefi kalın kepekli, keskin sınırlı plaklar ile karakterizedir. Etiyopatogenezi birçok çalışma yapılmasına rağmen halen net olarak aydınlatılamamış olsa da multigenetik ve multifaktöryel bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Temel patolojik değişiklikler keratinosit hiperproliferasyonu, inflamasyon ve vasküler değişikliklerdir. Psoriazisin T hücre aracılıklı inflamatuar bir hastalık olduğu bilinmektedir fakat psoriatik derideki bu inflamasyonun başlatılmasında ve sürdürülmesinde etkili olan faktörler henüz net olarak açıklanamamıştır. Psoriaziste sağlıklı keratinositlerin uygunsuz effektör T hücre yanıtına ikincil mi prolifere olduğu ya da keratinositlerdeki bir anormalliğin mi inflamasyonu tetiklediği henüz bilinmemektedir. Bu hiperprolifere keratinositlerde eksik diferansiasyon ve azalmış keratinosit apopitozu olduğu gösterilmiştir. Kalretikülin çok fonksiyonlu bir endoplazmik retikulum şaperon proteinidir. Protein katlanmasının kontrolünün yanısıra en önemli fonksiyonlarından biri hücre içi kalsiyum hemostazının sağlanmasıdır. Aynı zamanda apopitozun tetiklenmesinde, hücre yüzeyinde bulunarak apopitotik hücrelerin tanınmasında, hücre adezyonu ve migrasyonunda, anjiogenezin inhibisyonunda görev almaktadır. Bildiğimiz kadarıyla daha önce psöriaziste çalışılmamış olan kalretikülinin psoriatik deride apopitoza direnç, apopitotik hücrelerin temizlenmesindeki defekt sonucunda inflamasyonun tetiklenmesi ve sürdürülmesi ayrıca anjiogenezin inhibisyonunda azalma gibi patolojik yollarlapsöriazis patogenezinde rolü olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common chronic inflammatory disease of skin with remissions and relapses. This disease, which can affect skin, nails and joints, is characterized by erythematous, pearly thick scale, sharp limited plaques, although there are clinically different forms. Etiopathogenesis is thought to be a multigenetic and multifactorial disease, although many studies have not yet been clarified. The main pathological changes are keratinocyte hyperproliferation, inflammation and vascular changes. Psoriasis is known to be a T-cell mediated inflammatory disease, but the factors that influence this initiation and maintenance of inflammation in the psoriatic skin have not yet been clarified. It is not yet known in psoriasis whether healthy keratinocytes proliferate secondary to inappropriate T cell response, or an abnormality in keratinocytes trigger the inflammation. This hyperproliferative keratinocytes have been shown to incomplete differentiation and decreased keratinocyte apoptosis. Calreticulin is a multifunctional endoplasmic reticulum chaperone protein. In addition to controlling protein folding, one of its most important functions is the provision of intracellular calcium hemostasis. It is also involved in the inhibition of angiogenesis in cell adhesion and migration, recognition of apoptotic cells at the cell surface, triggered by apoptosis. It may be thought that calreticulin, which has not previously been studied in psoriasis as far as we know, may play a role in the pathogenesis of psoriasis by pathological pathways such as apoptosis resistance, induction and maintenance of inflammation as a result of clearing apoptotic cells, and reduction of angiogenesis inhibition.